Citat:
Ursprungligen postat av
Kallebrogen
Såhär står det på
CSNs hemsida:
"
Om du inte uppfyller kraven på studie*resultat, kan du ändå ha rätt till studie*medel eller studiestartsstöd i vissa fall. Det gäller om du ligger efter med högst 200 poäng under hela den tid du har haft studie*medel eller studiestartsstöd, och om du har klarat minst hälften av de poäng som du senast fått studie*medel eller studiestartsstöd för."
Det står dock också att:
"
Om du har studerat innan den 16 juli 2020 kan andra regler gälla."
Prova att söka och se vad de säger. Och/eller kontakta dem och fråga.

Efter att ha kollat upp det där så ska det inte vara några problem, blev hänvisad till mitt senaste beslut om studiemedel, och trots 100 missade poäng nådde jag ändå upp till kraven (gränsen var tydligen 200p).
Nu till nästa fundering, jag skulle behöva tilläggslån för att riktigt klara ekonomin, men är minst sagt lite förvirrad över kraven man måste uppfylla. Det står att man under 2021 behöver ha tjänat 200 000, vilket jag iof gjort med god marginal, men jag har ju varit arbetslös sedan slutet på Juni. Det står på deras sida att "Ska du ansöka om tilläggslån? Då ska du enbart räkna med överskottet från dina inkomster i inkomstslagen tjänst och näringsverksamhet, det vill säga de inkomster som du haft för att du arbetat.". Räknas A-kassa också då? Enligt Skatteverket räknas det inom inkomstslaget tjänst, men det är ju inte inkomst jag haft för att ha arbetat, och om det inte räknas blir min årsinkomst för 2021 under summan som krävs.