Citat:
Ursprungligen postat av TheGenius
Jag tar 0,75 dl morgon och kväll....
Sen undrar jag, tar ni endast whey 80 efter träning? För bara protein efter träning ger ingen effekt.
Fel. Det stimulerar proteinsyntesen, dock blir det ju effektivare att ta tillsammans med kolhydrater.
Till TS:
Spelar ingen roll vilken tidpunkt på dygnet du tar din proteindrink, hurvida du lägger på dig underhudsfett eller ej beror på hur din övriga kost ser ut.
Samma gäller ifall det blir överflödigt eller ej, beror på hur mycket protein du äter i övriga kosten. Det är inte på något sätt skadligt för din kropp att ta de där tre extra portionerna protein, mer än för plånboken.
Vad gäller vassle & kasein så stimulerar båda proteinsyntesen, whey däremot utsöndras fortare vilket är att föredra efter träning. Men bara för att kasein är "långsammare" protein gör det inte dig fet att ta det efter träning.