Citat:
Ursprungligen postat av Vreborlo
Till OP, vad fan i Helvete är diskussions underlaget och frågan du kommer med? är det här en nyhets site med stor efterblivet B som i DN och all anna media som Aftonefterblivbladet, Har du tänkt på att RFID chip kan sänka brottligheten med 90% eller är du bara ett stor lol som alla som inte är jag?.
JÄVLA NEW AGE ÄCKEL?!.
lol extrem är jag men lika sann som 1+1 :tyvärr :s, pröva Enomdan vitaminer för hjärnvävnads effekt om du inte fattar? :s.
Att det går att inflika smärta är naturligtvis vedervärdigt då det räcker med registration, hallå bet alienensa så jävla hårt eller har jag gått om verkligheten och är kvar i helvetet :c.
feck.
JÄVLA NEW AGE ÄCKEL?!.
lol extrem är jag men lika sann som 1+1 :tyvärr :s, pröva Enomdan vitaminer för hjärnvävnads effekt om du inte fattar? :s.
Att det går att inflika smärta är naturligtvis vedervärdigt då det räcker med registration, hallå bet alienensa så jävla hårt eller har jag gått om verkligheten och är kvar i helvetet :c.
feck.
Äh, man sänker brottsligheten med samma 90% om man slänger ut visst folk. Angående sjukvårdsaspekten, ja givetvis är det jättebra i teorin men för i helvete, folk SKA DÖ! Då kan vi ju lika gärna förbjuda folk från att dricka alkohol, sänka alla hastighetsgränser till 30, skjuta av vartenda djur i hela landet som klarar av att skada en människa och så vidare. Visst är det jättesorgligt för närstående om någon skulle kola vippen på grund av felmedicinering eller liknande, men sånt händer.
Denna rädsla för livet och dess för- och nackdelar är skrämmande i sig. Jag tänker då rakt inte stoppa i mig nåt jävla chip. Vad folk vill är att effektivisera samhället och det gör man enklast genom att beröva folk från deras fria vilja och så vidare, det säger ju sig självt. Se på USA, 11 september och efterföljande Patriot Act. De kommer tuta i folk att det finns behov av ökad kontroll, att alla innovationer uppkommer för att stärka tryggheten och så vidare. I slutändan är det bara kontroll det handlar om.
Nu tror jag knappast att någon slags smärtinducerande kontrollteknologi lär dyka upp på ett bra tag, om ens någonsin. Men det spelar ingen roll om det låter som löjlig sci-fi och foliehattssnack. Allt sånt här är vedervärdigt, själva principen alltså.