Citat:
Ursprungligen postat av logophobia
Ja det känns liksom en ansträngning att äta för mig, som om det är något jag önskar att jag kunde slippa. Det har gjort att jag flera gånger inte ätit något alls på en hel dag framåt middag vid 6 tiden då hungern kommer tillbaka och ja.. då som fan! Men enda anledningen till att jag tvingar i mig mat är för att om jag inte äter (vilket jag inte gör om jag får bestämma) och har tagit medicinen blir jag riktigt speedad.. Alltså pupillerna blir vidgade, jag pratar osammanhängande och kan nog bete mig lite som jag är tjackad. Inte så kul!
Citat:
Ursprungligen postat av Anis
Det är faktiskt så att folk som "småäter" slutar helt med det när man börjar med Concerta, matlusten avtar nästan helt, vilket jag anser är fruktansvärt, mat är ju så gott

Det som är lite smått komiskt här är väl att jag själv känner lika jävligt med Ritalin, och det har sagts till mig att Concerta är bättre, men efter all den här informationen så tror jag att det är skit hur man än gör
Samma här, jag blev lite speciell igår, tjackad som kallat eftersom att jag inte hade ätit något annat än frukost, så fort som jag försökte att tvinga i mig mat och man tog en tugga så blev det en sådan där illamående känsla som du känner när du nyss har ätit en buffé och blir bjuden på nytt 30 minuter senare.
Och jag håller riktigt med där, jag är också rätt matglad så man blir faktiskt skyhögt besviken
+ Att jag egentligen skall gå upp i vikt för att jag är redan undervikt, därför så är det extra mycket taggtråd att bita på.
Citat:
Ursprungligen postat av SlaktarKent
Provade först Ritalina och varje dag var som dagen efter en karatefylla tillsammans med annat gott.
- Kunde inte äta
- Kunde inte sova
- Mådde illa konstant
- Gick ned i vikt
- Kände mig "neddrogad"
Sen så körde jag Strattera, kan nu inte säga hur det påverkade mig då jag tog det under så pass lång tid.
Nu tar jag ingen medicin, har lärt mig att kontrollera mig själv. Något som jag dock inte kan kontrollera är rastlösheten, kan tex. inte sitta still. Brukar alltid röra på händerna eller fötterna samt byta sittställning väldigt ofta.
Häftiga diskussioner och bråk har jag också lärt mig att hantera, kan tex. hålla tillbaka orden och min aggression. Vid en viss punkt efter att ha undvikit konflikter så bryter det dock loss, skriker något så in i helvete så förstör allt i min väg.
Ungefär som den stora mutanten i den nya Resident Evil, scenen i badrummet.
Det fetmarkerade har gjort mig lite förvirrad faktiskt, är Ritalin och Ritalina samma sak?
"- Kunde inte äta
- Kunde inte sova
- Mådde illa konstant
- Gick ned i vikt
- Kände mig "neddrogad""
Precis det som jag också känner, fast jag tror att det blir såhär när du tar för stor dos, men det är riktigt hemska bieffekter, och alla kom samtidigt igår kväll och natt.
Hm, det är det som får mig att inte riktigt tro på Strattera, så jag tror att jag inte kommer att ge den ett försök
Många applåder för att du kan göra det!
Dock så tror jag aldrig att man kan kontrollera rastlösheten riktigt då det helt enkelt sitter i en, men ilskan kanske kan gå, fast där så är det omöjligt att kunna kontrollera den precis varje gång, men lite då och då tror jag är mycket möjligt.