Citat:
En 14-årig flicka överfölls och misshandlades grovt på lördagskvällen strax utanför Mälarhöjdens tunnelbanestation.
Enligt uppgift var det ett helt gäng med 14-16-åringar som slog ner flickan och sparkade henne i huvudet.
– Vi misstänker att gärningsmännen kan ha flytt ner på perrongen och har därför sett till att tågen inte stannar där. Vi har också påbörjat genomsökning av stationen, säger Towe Hägg på Stockholmspolisens länskommunikationscentral.
Larmet kom in klockan 19.28. Tjugo minuter senare kunde tågen stanna vid stationen som vanligt igen.
Enligt vittnesuppgifter ska flickan ha skadats i huvudet. Hon var vid medvetande och har förts med ambulans till Astrid Lindgrens sjukhus.
En stor mängd människor blev vittnen till händelsen. Överfallet ska enligt en obekräftad uppgift ha startat med en ordväxling mellan flickan och gänget.
Enligt uppgifter från en man på platsen som TT talat med så är även gärningsmännen tjejer.
– Det känner jag inte till, säger Towe Hägg.
LÄNK
Nej, nu
JÄVLAR får det vara nog med det här våldet i Sverige!
Vem fan törs och släppa ut sina ungar på helgerna när det ska vara så här?
Skaffa straff som det är i USA för fan så det blir slut på det här onödiga våldet!!