Den andra sladden är 4-pin (2x2) gula och svarta. Finns de plats för den på moderkortet så e de bara plugga i antagligen, kolla dock manualen ATX 12V pin nått sånt tror jag.
det är där den där 4 pinnar grejen sitter, bredvid processorn men har ingen sladd som ja kan sätta i där. vet ni om det måste va en där då så att det är fel medskickat?
det är där den där 4 pinnar grejen sitter, bredvid processorn men har ingen sladd som ja kan sätta i där. vet ni om det måste va en där då så att det är fel medskickat?
Det borde finnas en sådan sladd från nätaggregatet. Tvivlar på att en sådan skulle saknas.
Från nätaggregatet ska det gå en fyrpolig kontakt som ska kopplas till ett kontaktstycke någonstans i närheten av processorn. Att starta datorn utan den kontakten ikopplad kan i värsta fall skada komponenter.
EDIT: Förtydligande. Jag skaffade nyligen en ny dator som jag fick hjälp med att sätta ihop. När allt var monterar och klart hände samma sak för mig, strömmen verkar gå igång för bråkdelen av en sekund.
Du har en kontakt med 4 pinnar på moderkortet som du säger.
Förmodligen så har din kontakt på nätaggregatet större, dvs 8 pinnar.
den ska passa ändå, fast halva kontakten är i luften så att säga.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!