Citat:
Ursprungligen postat av Carl Serung
han som spelade synth i Noice, Freddie...Dog ju också "av en längre tids sjukdom"..mao sönderknarkad kropp..
Både Hasse Carlsson (sångaren) och Freddie Hansson (keyboardisten) körde tungt på diverse droger. Hasse fick gulsot av smutsiga heroinsprutor och dog sedan av det (leverpaj alltså).
Freddie har jag för mig dog i cancer, men även han hade fått gulsot tack vare smutsiga sprutor.
Jag tycker att dessa två helt klart leder listan i Sverige iaf.
Någon nämde även tidigare att Syd Barrett valde att stiga ut ur rampljuset. Det var inte så mycket ett eget val som att han var tvungen pga sin vacklande mentala hälsa. Han blev desillutionerad och introvert...och praktiskt taget omöjligt att förstå eller arbeta med. Han fick senare diagnosen bipolärt syndrom.
Men jag tycker inte att han platsar på listan eftersom han flyttade hem till sin mamma, sprang runt där och fortsatte spela in musik. Han fick rätt medicinering och fortsatta fina royalties från PF-låtarna. Så det gick ju inte så jävla dåligt för honom.
Tyvärr dog han för ett par år sedan av cancer i bukspottskörteln - något som visst inte är så ovanligt hos folk som knarkat och misskött sin diabetes (OK all medicinering var kanske inte rätt då).