• 1
  • 2
2007-10-17, 22:05
  #13
Medlem
Freddalfs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KeanoManu
Hrddisken r bara 9 mnader (vara cirka 1 utav dom har den varit oanvnd) gammal, kan den redan klappa ihop?

Det r ju inte omjligt, men det lter ganska osannolikt i och fr sig. Som sagt, det r en kvalificerad gissning frn min sida, och det r mycket jobbigt om den skulle braka ihop. Jag har vart med om att hrddiskar har lagt av ganska ofta, och det brukar brja ungefr i den stilen du beskriver.

Jag har hittils krt Seagate Barracuda, i olika storlekar, och de har en genomsnittlig driftstid p 3 r. (Jag har datorn avstngd i snitt 2 veckor per r, annars str den och tuffar fr sig sjlv.)

Jag skulle hur som helst fresl en stadig formatering av disken, och frhoppningsvis har du plats nog att lagra dina filer p en annan hrddisk. (Frutsatt att du inte gjorde det nr du installerade om, jag har glmt vad du skrev )
Citera
2007-10-17, 23:40
  #14
Medlem
KeanoManus avatar
Fr hlla gonen ppna i framtiden d.
Vad mer fr symptom brukar dyka upp som man kan hlla koll p?

Har plats att lagra allt p, kommer bli vrre med att byta ut den trasiga disken mot en ny.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in