Jag har ett problem som lyckats drabba båda datorerna jag har hemma. Ibland när jag klickar på en .avi-fi så kommer det upp en ruta med titeln "Error". I denna ruta finns information om mitt operativsystem samt om processorn. Under detta finns en lång radda med begriplig text (Aai594sJNAS. osv, typ) som går under överskriften "Application Data".
Denna ruta måste stängas ner ett antal gånger, men det går sedan att öppna filen som vanligt bara jag inte avmarkerar den och sedan markerar den igen, för då kommer rutan tillbaka.
Om jag avslutar explorer.exe och startar om det igen så fungerar det som vanligt ett tag igen, men problemet återkommer. Det känns som att det har något med förhandsvisningen att göra, men vet egentligen inte. Det händer alltså endast på avi-filer, alltså inte mpg, mkv eller något annat vad jag märkt hittills iaf.
Någon som har en aning om vad det är som spökar?