Citat:
Ursprungligen postat av RancorFeeder
Hollywood.. HOLLYWOOD?! Hollywood ( 3# ) har absolut ingenting att göra med denna lilla film, på 500 000 dollar. Så mega-korkat att man får njursvikt.
Att påstå att den är typisk är också lite smått idiotiskt. Filmen är inspirerad av Cannibal Holocaust och Man Bites Dog, är dessa filmer typiska?
Då du verkar vara mentalt efterbliven så får jag förklara mitt inlägg lite tydligare:
* Jag har aldrig påstått att det är en Hollywood-produktion, jag sa att det var en typisk Hollywoodrysare - vilket inte är samma sak. Lär dig att läsa igenom inlägg ordentligt innan du svarar.
* Du behöver inte ge mig någon filmlektion då jag redan är insatt i skräckhistoria.
Cannibal Holocaust är en ganska typisk 70-tals kannibalfilm som inte alls är så läskig som alla säger. Möjligen att scenen med sköldpaddan är en aning småläbbig då, men som helhet är det bara en seg och tråkig film där inget intressant händer.
Man Bites Dog är väl kanske inte lika typisk men ändå ingen höjdare. Men de här två filmerna känns inte relevanta då det var
Blair Witch Project jag nämnde. Även om jag kan ha koll på vilka filmer som är inspirerade av varandra så tycker jag ändå att man ska hålla isär dem. När jag kollar på en film så är det just den filmen som gäller och jag sitter och jämför med dess föregångare. Bara förståndshandikappat att göra så.