När jag läste om tragedin i Blekinge:
http://www.kvp.se/nyheter/1.869821/15-aring-skots-till-dods-med-hagelgevar
(
http://www.flashback.org/showthread.php?t=555401)
Så kände jag en jävla sympati för fadern och hans familj och kände till och med att jag skulle kunna skänka en slant till familjen, men det är ju inte så lätt.
Då tänkte jag på Flashback och hur många vi är här och vilka resurser vi har.
Kan inte flashback starta en stiftelse eller dylikt där man kan sätta in pengar och så kan man rösta lite då och då vart pengarna kan gå,
kan väl vara allt ifrån ett bidrag till den här familjen, till någon som gjort något för yttrandefrihet i Sverige/världen så länge det inte är något politiskt korrekt i alla fall!
Kanske Flashback själva kunna bidra med en liten del av annons intäkterna då det kanske skulle kunna ge lite publicitet?
Är riktigt trött nu så orkar inte spinna vidare, men vad säger ni? Har detta diskuterats förut? eller är det en kass idé?
Själv skulle jag i alla fall bli glad över att kunna skänka några hundringar till tex familjen men den handikappade sonen som säkert komma bli ännu mer mobbad nu när hans pappa
åker i fängelse.