2009-09-15, 17:05
  #1333
Medlem
darko.alexanders avatar
Funderar på att köpa Don Quijote av Miguel Cervantes.
Någon som har läst den och kan kommentera?
Skulle också vilja veta vilken upplaga som man ska köpa, helst engelska då
Citera
2009-09-15, 17:07
  #1334
Medlem
Rakiis avatar
Fever Pitch av Nick Hornby för en krona (pocket) b.la.
Citera
2009-09-15, 19:01
  #1335
Medlem
K9Devils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rakii
Du får gärna berätta vad du tyckte om den då du läst den. Tänkte nämnligen köpa den och lite annan Lovecraft senare i veckan.

Will do!
Citera
2009-09-15, 20:01
  #1336
Medlem
Bohlingers avatar
Jag har på senare tid insett att jag inte har råd med att köpa böcker så jag har gjort ett bra jobb med att lägga band på mig när jag varit utsatt för frestelser.

Mitt senaste köp var i vilket fall Ron Jeremy - Den hårdaste mannen i showbiz som handlar om allas våran Ron Jeremy.
Citera
2009-09-19, 23:23
  #1337
Medlem
Rakiis avatar
The Damnation Game av Clive Barker för jag hört att det ska vara en av hans bättre och ville ha en bok längre än The Hellbound Heart.
Citera
2009-09-20, 02:19
  #1338
Medlem
FREE av Chris Anderson

Det handlar om gratisekonomin, alltså hur det går till att få vinster genom att ge ut saker gratis. Framför allt handlar boken om den digitala världen, men också hur "gratis" fungerar i affärsvärlden.

Trots att det handlar om ekonomi, som för övrigt inte är mitt favoritamne, är boken väldigt lättläst. Approachen är journalistisk. Vill man inte köpa den så går det att få den på pdf gratis på http://thisbookisfree.co.uk/ Det kan vara bra för de som vill t.ex starta eget

STOP ME av Richard Jay Parker

Handlar om en seriemördare som använder sig av spam. Tyckte att själva förutsättning var intressant. Har inte läst färdigt, men det som jag hittills läst mycket spännande.

MY BOOKY WOOK av Russell Brand

Brand är en engelsk komiker. Har är nog mest känd pga MTV, men han haft sitt eget humorprogram på BBC (radio) och dessutom har han gjort några standup comedy specials som är jätteroliga. Boken är hans självbiografi, och på ett roligt sätt berättar han om sitt sex- och heroinmissbruk. Har inte hunnit läsa så mycket, men so far so good.


Antar att denna tråd inte handlar om kurslitteratur och annat som man är tvungen att läsa, så det kommer jag inte att skriva om.
Citera
2009-09-20, 08:11
  #1339
Medlem
dumburkens avatar
Tillsammans med ett cykelhjul, en trasig bandyklubba och en kompis köpte jag igår Samlade skrifter av Karin Boye, Min första kärlek av Turgenjev, Husbonden av Gorkij, Stäppvargen av Hesse, Nikitas barndom av Tolstoj, Gräshopporna av Leonov och En berättelse om sju hängda av Andrejev. Allt för en vacker summa av 200 kr.
Citera
2009-09-21, 15:11
  #1340
Medlem
Affelindos avatar
Beställde just Strage text - Samlade artiklar av Fredrik Strage mest för hans (legendariska?) intervju med Bret Easton Ellis som jag inte lyckats googla fram.

Jag la även till Catcher In The Rye samt den kraftigt debatterade och av J.D: Salinger hårt ansatta "uppföljaren" 60 Years Later - Coming Through the Rye när jag såg att den sistnämnda gick att få tag på. Jag trodde nog att förlaget skulle bli tvungna att vika sig för Salingers vilja (och advokater).
Citera
2009-09-21, 15:23
  #1341
Medlem
saftad_burks avatar
Dostojevskij - Den mystiska värdinnan och andra noveller. Utgiven 1913.

Vaslav Nijinskij - Vid kanten av ett stup / Dagbok 1918-19.

Hamsun - Benoni.

Francois Rabelais - Den store Gargantuas förskräckliga leverna. (Illustrerad av Doré)

Adalbert Stifter - Brokiga stenar.
Citera
2009-09-21, 18:57
  #1342
Medlem
Rakiis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Affelindo
Beställde just Strage text - Samlade artiklar av Fredrik Strage mest för hans (legendariska?) intervju med Bret Easton Ellis som jag inte lyckats googla fram.

Själv skulle jag också ha velat köpa boken nu då den släpps men får vänta då man är pank efter att ha lagt ned för mycket pengar på böcker och annat redan, men den som väntar på något gott, så... Hoppas boken är lika bra som hans tidigare publiceringar i bokform.
Citera
2009-09-21, 19:17
  #1343
Medlem
Lite inköp blev det idag:

"Martin Bircks ungdom" av Hjalmar Söderberg. Har tidigare läst "Doktor Glas" vilken jag uppskattade så jag ville läsa mer av Söderberg.

"Minns du den stad" av Per-Anders Fogelström. Har läst de två första böckerna i serien stad och gillade dem skarpt, mycket intressanta så därför ville jag även läsa bok nr 3 i serien.

"Mörkrets hjärta" av Joseph Conrad. En klassiker som jag vill ha läst. Hört mycket gott om den, dessutom älskar jag både Afrika och sjöfart så denna bok borde passa som handen i handsken.
Citera
2009-09-22, 16:08
  #1344
Medlem
Rakiis avatar
Michael Moore - Korkade vita män
Dan Brown - I cirkelns mitt
Aleksander Solsjenitsyn - En kalv med eken stångades

Samtliga för 15:- hos Röda Korset och sen tog jag Inte som andra döttrar av Deborah Spungen på rehabhemmet gratis såväl.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in