Citat:
Ursprungligen postat av Mister
Vilka krav ställs det egentligen på hanteringen av det svenska språket på Flashback? Det finns luddiga "regler" kring KFK och vad som ska kallas trams men det finns också krav på språket för att rättfärdiga ett inlägg här. I yttrandefrihetens namn så krävs det att man formulerar sig på ett visst sätt, inte använder allt för många förkortningar som är vedertagna på internet och särskilt inte i kombination med de smilies som faktiskt finns och är godkända.
I second that, Mister! Men jag skulle vilja gå ett steg längre och införa ett obligatoriskt svensktest för alla medlemmar på Flashback.
Jag anser att den överlag bristfälliga svenskan på Flashback är ett stort problem. Jag har tex ingen glädje av att debattera med individer som endast har lärt sig lunarstormsvenska och skriver satser av typen "oxå ba lixom".
Med föranledning av det språkliga problem som forumet är behäftat med, föreslår jag härmed att Flashback inför ett obligatoriskt svensktest för alla medlemmar. Resultatet av detta bör utmynna i något slags betyg, eller gradering, så att man som användare lätt kan se och välja med vem man önskar att debattera med.
Svar och debatt önskas av såväl användare som administrationen. Moderatorer är också välkomna med synpunkter, så länge de håller sig till topic.