Tänkte tipsa om en lingondricka som jag hittade recept på.
Den är grymt lätt att göra och blir enormt god!
1kg lingon rensade och sköljda.
5dl vatten.
1-1,2tsk citronsyra.
2-3 dl socker per L avrunnen saft. (Jag använder sällan mer än 2 för det blir mer lingonsmak då.)
Lägg lingonen i en stor kastrull. Häll på vattnet och mosa lingonen ordentligt med slev eller liknande. Jag kör personligen med stavmixer för då blir det maximalt ut av saften.
Häll i citronsyran och rör om. Låt stå i kylen 1-2 dygn. Sila av i ny kastrull och rör i socker efter smak.
Släng inte bären! Utan lägg tillbaka dom i den första kastrullen så kan du lätt mjölka ur en omgång saft till ur dom. I med nytt vatten och 1 tsk citronsyra. Om du skall göra detta så sockra inte den första satsen saft utan låt den vila tills nästa är klar. Då blir det lättare att smaksätta hela satsen med saft.
Det är där sockret kommer in i bilden. Enligt det recept jag hittade skulle det vara ca en dl mer än jag har minst. Men jag föredrar lite mer lingonsmak och mindre socker. Så du väljer ju själv hur sött du vill att det skall bli. Jag tycker ca 2dl per liter saft är lagom, absolut inte mer.
Svårt att säga. Min brukar ta slut ganska snabbt.
Men om du inte är storkonsument skulle jag nog ge dig rådet att frysa i mindre flaskor och ta upp när du är lite sugen.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!