Citat:
Ursprungligen postat av
imnotdone
Någon sjuksköterska eller som har insyn av yrket som kan berätta hur det är att jobba som röntgensjuksköterska? Man har hört mycket negativt om just SSK men inte mycket om röntgen-ssk. Skiljer sig arbetsuppgifterna, stress och lön mellan de två positionerna markant?
En röntgensjuksköterska jobbar enbart på röntgenavdelning. De har i regel lite högre lön än deras jämförbara sjuksköterskekollegor.
Gällande uppgifter, stress osv beror det på vad för avdelning man jobbar på. Jobbar man på ett akutsjukhus så är det nästan varje dag full rulle med bokade patienter och akuta patienter. Du kan kl 11 ha en gående 25-åring som du röntgar handleden på som sedan går hem för att 11:15 få in en trafikolycka där blodet sprutar, folk är jättestressade, patienten skriker och viftar med armarna och så ska du göra en röntgenundersökning så snabbt det går samtidigt som bilderna blir bedömningsbara utifrån de kriterier som finns.
Jobbar du på en privat röntgenavdelning har du det väldigt lätt i jämförelse. Alla dina patienter är självgående och lättundersökta.