Citat:
Ursprungligen postat av
GalenRygg
Jag bryr mig egentligen inte om vad andra människor pysslar med, men just dessa självutvalda online-kändisar, som blir kränkta av minsta lilla kritik, håller på att skapa ett samhälle som fullständigt spårar ur. Deras sätt att generalisera människor, baserat på ett fåtal kommentarer, blir i media till en sanning som drabbar oss alla.
Du har helt rätt. Dessa kändisar är en extrem fara för samhället då sinnessvaga människor ser upp till dem som förebilder, och på så vis är de egentligen bara en spegelbild av hur en stor del av resten av befolkningen beter sig. Vi lever nu i en populistisk "tyckarkultur" där alla människor har tillgång till att sprida sina åsikter, och även du, jag och alla andra på Flashback är en del av den när vi sitter här och "tycker till" med våra generaliserande åsikter. Alla ska ha åsikter om och blir kränkta av allting, och det finns inte så mycket utrymme för sakliga debatter längre där man istället stänger ner diskussioner med att kalla någon för diverse skällsord. Detta kommer påverka civilisationen och politiken enormt mycket framöver och samhället kommer bli ännu mer fördummat än vad det redan är nu, för substans blir mindre viktigt, och ersätts istället av yta.
Citat:
Vad som är intressant är varför vissa människor väljer att göra sitt privatliv offentligt på nätet.Att det handlar om sökandet efter uppmärksamhet är ju uppenbart, men varför?
Det finns ingen sanning i "all publicitet är bra publicitet".
Det är för att sociala medier är narcissisternas absoluta konstform, och för narcissister stämmer det att "all publicitet är bra publicitet". Narcissister eller människor med grova uppmärksamhetskomplex använder sociala medier för att på ett ytligt och generaliserande sätt bidra till civilisationens kollaps och fördumningen av mänskligheten.
Citat:
Vad är orsaken till att en deckarförfattare tar beslutet att göra sitt privatliv offentligt i sociala medier? För att möjligheten finns? Vad för möjlighet?
Inte går någon helt plötsligt och köper hennes böcker bara för att de ser henne ligga och mysa i soffan en onsdagskväll?
För att den typen av "deckare" som Camilla Läckberg skiter ut är billig statoillitteratur, och den låga nivå och ytlighet som hennes böcker representerar, är bara en avspegling av henne själv. Är du förvånad över att en människa som skriver den typen av böcker hon gör prostituerar ut sig i sociala medier? Jo, det är jätte många som åker till Statoil för att köpa hennes böcker efter de sett henne i sociala medier, för de som följer henne och kan tänka sig läsa hennes böcker är hjärndöda kälkborgarkärringar.
Citat:
Och den minst negativa kommentar, blir orimligt kritisk för dessa personer.
Narcissister tål inte kritik och börjar hata människor som ens ifrågasätter dem, och eftersom vi nu befinner oss i narcissisternas guldålder så har deras beteende blivit normaliserat.
Citat:
De som blir torsk tror att allt som sker i sociala medier representerar människor rent allmänt. Män är kvinnoförtryckare och kvinnor är manshatare. Minsta lilla åsikt blir politik och mänskligheten måste omskolas.
Jo det gör det, för majoriteten av människor mellan 10-39 år lever sina liv genom sociala medier idag.
Anledningen varför människor blir kränkta och måste förfölja minsta lilla skitsak är för att vi har så högt välstånd och levnadsstandard idag och inte behöver vara oroade för att ej överleva dagen, och på så vis leder det till att vi söker konflikter i triviala saker.
Citat:
Utan likes, positiva kommentarer och retweets blir livet meningslöst. För alla andra rullar livet på utan större problem.
Det beror på vilken åldersgrupp du talar om. För majoriteten av människor över 45 gäller inte detta, men för yngre människor är det väldigt viktigt eftersom det är ett form av statuskapital.
Citat:
Med andra ord, vi är inte alls många som använder oss av sociala medier, och den del användare som utnyttjar sin tid till att posta personangrepp och negativa åsikter, kan räknas som mikroskopisk i sammanhanget.
Nej, du har fel. Det är jättemånga som använder sig av sociala medier och är helt besatta utav det. Varför tror du människor stirrar ner i sina mobiler hela tiden på gatan?