Citat:
Ursprungligen postat av katten80
Är det 7.04 du ska bränna ut ?
I ubuntu Gutsy borde du kan höger klicka på ison och sedan välja bränna eller något liknande annars bränn ifrån din Mac eller annan dator.
Att det inte skulle finnas drivrutiner till din brännare i linux borde vara mycket osannolikt.
OK, jag har prövat med GnomeBaker och Graveman, de låser sig när de börjar bränna. Men höger click på ison verkar göra det utan problem
Ska testa 7.04 nu, jag tackar för hjälpen so far.
Citat:
Ursprungligen postat av SinX
Med största sannolikhet fungerar den även på gutsy. En sak kanske någon borde tala om för dig. GNU/Linux är inte Windows XP, inte heller OS X. GNU/Linux är just GNU/Linux. Det kommer inte fungera på samma sätt som du är van med. Dock inte sagt att det fungerar sämre. Ofta hör man folk fråga efter vilket GNU/Linux dist de ska välja som är mest likt Windoze. Det mest korrekta svaret är Ingen alls. Går man från ett OS till ett annat får man bita i det sura äpplet och lära sig hur det nya systemet fungerar. Detta oav vilket system det handlar om. Ubuntu är en underbar GNU/Linuxdistrubution för den som är ny i linuxmiljön. Ditt val av Ubuntu är något jag verkligen grattulerar dig till. Hoppas allt fungerar som det ska.
Det har du säkert rätt i, hur ska jag förklara, jag resonerade som att jag föredrar osx framför xp, och använde en del Fink Commander för TeX, då är det kanske lika bra att gå över till en "äkta" version som ubuntu; bara jag kan bibehålla vissa smidiga lösningar som Exposé.
Jag lägger gärna ner lite tid på att lära mig systemet, fick bara lite panik igår för jag råkade ta bort win-partitionen

och satt fast utan fungerande pc (och en död mac).