2007-08-28, 12:54
  #1
Medlem
köpenhamns avatar
Jag har för mig att avokados mognar fortare om man lägger lite hackade äppelbitar runt dem. Men igår funkade det inte. Vad gjorde jag för fel?

Detta brukade göras på den ICA-butik som jag jobbade i förut. Avokadorna blir t.o.m. varma av det.
Citera
2007-08-28, 13:05
  #2
Bannlyst
Kan det ha att göra med äppelsorten? Det är ju faktiskt så att äpplen triggar migrän, med undantag av Golden delicious, så jag antar att de innehåller lite olika ämnen, de olika äpplena!
Citera
2007-08-28, 15:02
  #3
Medlem
w84funs avatar
Hade du dem i en plastpåse? Ev. var det för lite äpplen för att kunna snabbmogna utan plastpåse.

Glömde, det går fortast i rumstemperatur och äpplena behöver inte hackas.
Citera
2007-08-28, 15:03
  #4
Medlem
NinjaRövardottes avatar
Är väll Etylen gasen i frukten som "slår på/snabbar upp" mognads processen så det fungerade nog men inte snabbt nog bara.
Persikor har jag för mig skall avge mest av den gasen men även banan ska ha höga värden. Alla frukter fungerar men ju mognare de är desto mer avger de.
Citera
2007-08-28, 16:31
  #5
Medlem
tomater innehåller väldigt mycket etylengas , testa och lägg dom i en påse med några tomater och se vad som händer.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in