Citat:
Ursprungligen postat av SweTech
Sen finns det spelare som Kim Martin och Wickenheiser som jag absolut tror skulle kunna ta en plats i något lag i division 1-2 klass och till och med kanske skulle kunna utmana om en plats i ett allsvenskt bottenlag.
Att de skulle kunna utmana om en plats i ett bottenlag i AS tror jag inte det minsta på. Hammarby/Huddinge bygger ju alltid sina lag på unga spelare med väldigt hög potential, påstår du att någon av de två spelarna har den potentialen?
Jag har tidigare varit med er när ni sa att Martin nog kanske skulle kunna en plats i ett Div1, men då menar jag ett riktigt bottenlag i Div1. Sen skall man ju komma ihåg att det har gått några år sen hon lirarade med pojkarna i olika j-serier, och efter att ha lirat med kvinnorna i några år så tror jag inte hon har en suck nu. tyvärr
Wickenheiser som är 29 år har visat att hon är något bättre än de spelarna som står precis utanför truppen. Om man skall vara proffs i Div2 så måste man tom vara bättre än det, så nej bland männen är hon inte mycket till hockeyspelare. Tyvärr för jag tror det hade varit bra för Arboga, pga allt runtomkring.
Jag har absolut ingenting imot damhockey, har själv en släkting som lirar i damkronerna(eller är iaf på gränsen, är inte helt säker).