Citat:
Ursprungligen postat av VicVoc
Som du säger så har man olika åsikter. Därför tycker jag det är korkat av dig att kalla mitt inlägg korkat. hurvida det spelars en OS-final eller om det spelas inför 20 entusiastiska föräldrar i Wallenstamhallen spelar ingen roll när det kommer till det sportsliga. Däremot ser jag heldre framtidens stjärnor inom en sport som är skapad för män än att kika på några tjejer som inte alls är anpassade för sporten. Min åsikt, som du kan kalla korkad om du vill.
Så du menar att vi ska blunda för när Sverige representeras av landslag i världens största turneringar på grund av det låga underhållningsvärdet i det sportsliga? Hade "balansera en pinne på näsan" varit en OS-sport så hade det varit bevakat in i minsta detalj om vi haft en svensk kvinna med medaljchans. Detta även ifall hon bara kunde balansera pinnen 1 minut mot männens 10 minuter. I landslagssammanhang är det inte det kvalitén som spelar störst roll, då det är en fråga om personligt intresse och smak, utan det är representationen för Sverige som avgör.
Citat:
Ursprungligen postat av VicVoc
Sen tar du upp Ryder Cup. Det finns ju en anledning till att den följs av miljoner fler tittare än Solheim Cup...
Detta behöver inte betyda att damernas golf är mindre intressant än herrarnas då både kvinnor och män kan prestera liknande resultat. Det som skiljer är att männen slår ett par meter längre. I närspel, puttning osv är det precis lika.
Sedan är det också en fråga om tradition. Ryder Cup började spelas 1927, Solheim Cup 1990.