Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2007-08-22, 15:09
  #49
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av vätte
Sjömän och alkoholister är ingen ras, inte ens med citationstecken kring.
Nä, han är väl skotte. Skottar är rimligtvis en folkgrupp.
Citat:
Nidbilden av judar är att de är rika, snåla och kroknästa, Kalkyl är ingetdera utan en karikatyr av insnöade och tankspridda professorer.
Den onde antagonisten som finansierar den konkurrerande expeditionen i "den mystiska stjärnan" är en jude.

En annan som gjort judekarikatyrer är bl a Albert Engström. Förbjud?

Hergé blev för övrigt också censurerad av nazisterna.
Citera
2007-08-22, 15:20
  #50
Moderator
skunkensunes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pojken med guldbyxorna
Vet inte vem Pär Lagerlöf är men du glömmer att barn- och ungdomslitteratur alltid varit särskilt påpassad och utsatt för tidsandans konjunkturer eftersom den av tradition varit uppfostrande: den uttrycker inte bara en åsikt i största allmänhet, utan det finns av hävd en underton av att det som uttrycks där är samhälleligt önskvärt. Barn behandlas ju som en undantagsgrupp även när det gäller våld- och sexskildringar och reklam/marknadsföring, sålunda är det känsligt även med rasism i barnserier och många är extra lyhörda inför detta.

Menade sjävlklart Per Lagerkvist.

http://sv.wikipedia.org/wiki/Dv%C3%A4rgen


Problemet kvarstår ju fortfarande att det alltid
kommer finnas någon som kommer ta illa vid sig. Om vi skall tillgodose alla kommer det inte finnas kvar någonting.
Citera
2007-08-22, 15:28
  #51
Medlem
Shuyins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SmilSenil
Kalle Anka. Mitt minne må va dåligt men var inte både björnbusarna och Svarte Petter svartmuskiga sydeuropéer? Och Spökplumpen var ju helt kolsvart...

I Spindelmannen så är Venom (skurken) svart .
Citera
2007-08-22, 16:25
  #52
Medlem
Cruachans avatar
"Det finns ingen plats för Tintin i ett demokratiskt samhälle"

Hur kan det finnas saker som inte får plats i ett demokratiskt samhälle? Låter onekligen väldigt odemokratiskt att påstå att vissa saker inte har en plats i ett demokratiskt samhälle.
Citera
2007-08-22, 16:57
  #53
Medlem
Hergé har ju varit föremål för spelulationer under hela sin livstid, eftersom han var Rexist under AVK, en belgisk nazivänlig rörelse. Men det blir alltid lika löjeväckande när man kollar på historien med dagens glasögon, kolla på tjafset om "Pippi Långstrump" i Norge eller "Nicke Nyfiken" i P3 för ett tag sedan. Inte alls svårt att hitta värderingar man retar sig på om man läser dem som fan läser Bibeln.

Skulle nog vilja säga att rädsla för konstnärlig frihet inte har plats i ett demokratiskt samhälle, ge medborgarna lite förtroende för helvete. Blir så trött...
Citera
2007-08-22, 17:22
  #54
Medlem
Georg Lagers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vätte
Sjömän och alkoholister är ingen ras, inte ens med citationstecken kring.Tvillingar är ingen hetsskyddad folkgrupp. Framför allt är Kalkyl knappast jude. Nidbilden av judar är att de är rika, snåla och kroknästa, Kalkyl är ingetdera utan en karikatyr av insnöade och tankspridda professorer.
Nog för att jag var jävligt extremt seriös i mtt föregående inlägg. Men för att du på ett så duktigt vis lyckades rätta mig så ska jag belöna dig med en symbolisk guldmedalj i 24 karats syre.
Citera
2007-08-22, 18:09
  #55
Medlem
emlas avatar
Tintin i Kongo var och är i alla fall en storsäljare i Kongo

Detta enligt tintinologen Michael Farr i sin bok "Tintin - Den kompletta guiden".
Om några skulle ha rätt att bli förolämpade av detta seriealbum så är det nog upp till kongoleserna. Eftersom den säljs bra så borde ju detta innebära att kongoleserna inhandlar litteratur de avskyr. Kanske bokbål i Kinshasa är syftet. Eller så inser de att den är en produkt av 30-talet. Fånig, överdriven men ändå charmig.
Citera
2007-08-22, 19:18
  #56
Moderator
Pojken med guldbyxornas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av skunkensune
Menade sjävlklart Per Lagerkvist.

http://sv.wikipedia.org/wiki/Dv%C3%A4rgen


Problemet kvarstår ju fortfarande att det alltid
kommer finnas någon som kommer ta illa vid sig. Om vi skall tillgodose alla kommer det inte finnas kvar någonting.

Men skillnaden mot Dvärgen är ju dels att det där rör sig om vuxenlitteratur, varigenom vi undgår det ovan nämnda problemet med barnlitteraturens särskilda status; dels att titelpersonen där inte alls framställs som representativ för alla dvärgar utan är individuellt, personligt ondskefull (och själv hatar andra dvärgar). I Tintinserierna är helt visst alla figurer karikerade och - möjligen med undantag för huvudpersonen - till och från lite löjliga, men negrerna i Tintin i Kongo är till skillnad från andra karikerade figurer helt avindividualiserade - de har inga namn, inga personligheter, ser identiskt likadana ut; de är fåniga som grupp. Jag tycker i alla fall inte att man skall trilla av stolen av förvåning över att någon reagerar mot detta, oavsett vad man sedan anser om anmälan och dess relevans. Nu kommer ju JK i alla fall inte att ta upp fallet, lika lite som han gjorde det 1978 då albumet första gången gavs ut på svenska.

Men som sagt, det är inte i sig märkligt att just Tintin i Kongo, Pippi Långstrumps negerkung till far och titeln på Agatha Christies Tio små negerpojkar då och då kommer i skottgluggen. Det beror inte på att just vår tid skulle vara särskilt censurbenägen eller "PK": det stora bortfallet av material av detta slag har ju redan skett för länge sedan, allteftersom marknaden anpassat sig efter konjunkturer, smak och uppfostringsideal. Tvärtom är det ju snarare underligt att dessa tre restposter kunnat bli kvar, men det har ju skett därför att andra kvaliteter har fått överskugga de problematiska detaljerna.

Hade inte Tintinalbumen hunnit erövra en sådan klassikerposition i Norden hade någon utgivning av Tintin i Kongo aldrig blivit aktuell, men redan kring 1980 var ju marknaden så upparbetad att förlaget kunde anse det intressant att ge ut allt tillgängligt material här. Man publicerade då sådant tidigare ratat/ointressant material som Tintin i Sovjet, Tintin i Kongo, Blå Lotus och Tintin i Hajsjön, och har ju senare fortsatt med faksimilutgåvor av tidigare versioner av albumen. (Hergé lär ju inte egentligen ha velat se några nyutgåvor av de äldsta albumen men ville här som alltid vara till lags och gav med sig för förlagens och fansens önskemål.) I den engelskspråkiga världen har ju Tintin inte varit lika stor, och i England gavs Kongoalbumet ut för första gången först häromåret. Det är förmodligen deras debatt kring detta som nu spillt över hit och skapat denna något yrvakna reaktion även i Sverige.
Citera
2007-08-22, 19:39
  #57
Medlem
FDGs avatar
Går man in på Afrosvenskarnas riksförbunds (ASR:s) hemsida och klickar sig vidare till deras länksamling så får man se följande. Av sammanlagt 16 länkar går 5 till olika organisationer som ger ASR ekonomiska bidrag och lika många går till sidor med information om HIV och Aids!

http://www.afrosvenskarna.se/lankar/index.htm
Citera
2007-08-22, 20:45
  #58
Medlem
"- Det finns ingen plats för Tintin i ett demokratiskt samhälle, säger Fatima Doubakil, från förbundets styrelse"
Nä, usch och fy, en sådan karaktär som Tintin kan vi naturligtvis inte ha i ett demokratiskt samhälle. Minns tex när han med risk för sitt eget liv begav sig till Tibet och räddade livet på sin asiatiska vän Chang. Det borde ju bevisa vilken barbar han är, och sådana hör naturligtvis inte hemma i ett demokratiskt samhälle

"- Upplever folk den som kränkande tar vi gärna en diskussion om seriealbumet och vi är även beredda att gallra bort ”Tintin i Kongo”, säger han och tillägger:
– Om barn och unga med afrikanskt ursprung läser boken och tar illa vid sig, då kanske vi ska plocka bort den helt"

Vi ska varken censurera Tintin eller Pippi. Pippis pappa är NEGERkung och jag tycker om NEGERbollar. Hur funkar det här med DO eller JK förresten? Någon som vet? Kan man slänga in en anmälan om HMF helt anonymt? Sen kanske Aftonhoran eller Sexpressen nappar och skriver om anmälan, skulle vara ganska kul
Citera
2007-08-22, 21:14
  #59
Medlem
ormanoffs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Yourfriend
Vi ska varken censurera Tintin eller Pippi. Pippis pappa är NEGERkung och jag tycker om NEGERbollar. Hur funkar det här med DO eller JK förresten? Någon som vet? Kan man slänga in en anmälan om HMF helt anonymt? Sen kanske Aftonhoran eller Sexpressen nappar och skriver om anmälan, skulle vara ganska kul

JK är åklagarmyndighet i tryck- och yttrandefrihetsbrott. Anmälan dit är offentlig handling.
Citera
2007-08-22, 21:31
  #60
Medlem
saladfingers avatar
Sådär, då har man beställt tre exemplar av boken Tintin i Kongo ISBN:9163840294

http://wettergrens.adlibris.com/se/product.aspx?isbn=9163840294

Bra att ge bort i julklapp till barnen!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in