Citat:
Ursprungligen postat av fastigo
Köpte en MacBook i Hongkong, den var 30% billigare än här, dock engelskt tangentbord.
Jag köpte en iPod Nano från Apple Campus store 4GB när en polare var och jobbade. Betalade $125 tror jag det var.
Nackdelen med att importera är att konsument lagen gäller i det landet du köpt den. Självklart så har du 1 års garanti, men går produkten sönder efter 1 år, och du vill hävda konsument lag. Så när du ringer Apple så kommer dom hänvisa dig till inköps ställe.
Jag vet detta då jag gjort detta måååånga gånger.
Jag kan ge ett tips på vad ni ska göra om ni vill importera, visst blir inte billigaste priset men ni kan tjäna på det i längden.
Svensk konsument lag: Upp till konsumenten att påvisa tillverkningsfel efter 1 år.
Norsk Konsument Lag: Upp till tillverkaren att påvisa tillverkningsfel (i vissa produkter upp till 5 år) vilket i praktiken betyder 3-5 års garanti då Apple endast kollar om det är någon fysisk skada på produkten och går inte in på komponent nivå osv.
Så om jag köper en Mac, så blir det från Norge.