Den vanliga BitTorrent, den officiella.
Men det är nog inga problem, kör en äldre 3.4.4 eller något, men ska be admin uppgradera till senaste.
För nu plötsligt gick det tokfort, måste bero på vilke .torrens man kör, förut var det bara runt 1-2Mbit, men på en av dem kom den upp i 15Mbit upload. Jösses, snacka om skillnad mot mitt usla ADSL
Kanske bra att lägga in senaste BT så man kan begränsa sändningshastigheter och annat.
Jo då kan jag passa på att fråga, finns det någon simpel FTP server man kan köra från ett shell ? utan att behöva installera det osv, dvs bara lägga upp lite filer. Fanns FTP förut men dom har tagit bort det pga säkerhetsrisk tror jag.
Går ju bra med anonym login, ska endast vara igång när jag vill ta ner filer från shellet ? har inte så bra koll på programvaror som finns på debian.
Eller finns det någon lista eller liknande där man kan se vad som är installerat som default på operativet.