Citat:
Ursprungligen postat av invisible_sun
nej, har aldrig fått ett EKG taget någonstans tidigare.
har sökt hjälp för ångesten i tio år snart men har bara blivit erbjuden mediciner hittils.
Jag har inte mycket mer att säga...
Hjärtklappningen orsakas nästan säkert av din ångest. Tillsammans med övriga symptom är den typisk. Anledningen att jag frågade är att om man är väldigt påverkad av hjärtklappning och söker vård så brukar man ta ett EKG för säkerhets skull.
Att du lider av ångest är klart, och att det kan orsaka symptom som dina. Det är mindre sannolikt, men inte omöjligt att du har nån sorts led/muskelvärk också. Din värk är inte helt typisk, men det utesluter inte detta.
Det är också, som sagt, så att ångesten komplicerar saker och ting om det skulle visa sig att du har underliggande värk. Du måste alltså få hjälp för den. Det nödvändiga är då att du tar kontakt med vården igen, och t.ex. försöker med KBT, precis som du sa.