Citat:
Ursprungligen postat av KönsKlas
Äter ni det under bulk? Jag gör det, för jag älskar vitt bröd med ost på. Läser ju oftast att folk enbart äter fullkornsgrejer, men jag har aldrig sett någon beskriva vad de äter under bulken. Hur många slafsar i sig vitt bröd med ost och allt annat på under bulken, eller ska man hålla nere på sånt även då man bulkar? Ett liven utan goda nattmackor är ju som att bli avrättad av al-Quaida och få filmen utlagd på Ogrish.
Du verkar ha aningen förvrängda tankar om smör och ost.
Ost är en ypperlig proteinkälla, smör är ... tja ... bra men mycket fett.
Vitt bröd däremot, det har knappast högre energiinnehåll än fullkornsprodukter - den som väljer fullkorn pga. energiinnehållet borde ta sig en rejäl funderare - däremot en massa märkliga tillsatser, snabba kolhydrater och mindre fibrer.
ALLT kan ingå i en nyttig kost, tom. friterat maltodextrin. Däremot är det ju knappast något som man ska basera kosten på.
Allt handlar inte om calorier, under bulk ännu mindre, men bara för att råttgift inte innehåller calorier kanske man inte ska äta det?