Citat:
Ursprungligen postat av GrimFaust
Fick fan Sarkhan the Mad i ett Eldrazi-booster idag, riktigt najs. Men jag undrar lite om hur han och andra kort som ser ut som honom fungerar.
http://www.svenskamagic.com/showcard.php?popup_id=24386
De där svarta rutorna där det står 0, -2, -4 och 7 - vad betyder de egentligen?
Jag vet att det brukar stå skada/styrka nere i högra hörnet, men när det bara står ett nummer så blev jag lite förvirrad.
(Källa:
http://www.svenskamagic.com/rulebook/ordlistan.php)
Planeswalker
Planeswalker är en korttyp. Planeswalkers kan bara spelas av den aktive spelaren under hans/hennes main phase när stacken är tom. Planeswalker är permanenter och stannar alltså i spel precis som länder, enchantments, artifacts och creatures.
Varje planeswalker har ett
loyalty-värde, som står längst ner till höger på kortet. Den kommer i spel med så många counters på sig. När den får skada förlorar den så många counters. När den har noll counters går den till graveyard.
Planeswalkers har activated abilities, vars kostnad är att antingen lägga på eller ta bort counters. Man kan bara spela en av dessa abilities per runda, och bara när man normalt kan spela en sorcery.
Motståndaren kan välja att anfalla antingen spelaren eller hans planeswalker. Man blockar som vanligt.
Om man kontrollerar en spell eller ability som skulle ge skada till en motståndare kan man välja att den ska ge skada till hans planeswalker i stället.
Om två planeswalkers med samma subtyp (till exempel två med subtypen Ajani) är i spel samtidigt så går båda till graveyard.