Citat:
Ursprungligen postat av
Geomeister
Tveksamt om detta kommit upp i tråden än, vilket känns märkligt med tanke på vilket känt liveband Queen var/är och hur stor tråden ändå är.
Vilken är deras bästa livealbum/DVD/Blu-Ray? Vad gör just det framträdandet bättre, enligt dig, än övriga?
Mest klassiska är förstås Live at Wembley '86 - men tycker konserten dör lite efter inledningen, inför A Kind of Magic.
Bättre ljud har spelningen på Budapest som typ är snarlik. Men ljudet skapar bättre upplevelse.
Tycker bandet är som bäst live på scen på Queen on Fire - Live at the bowl '82. Lite udda låtar med där.
Montreal är kanske den ultimata live-blurayen. Lite synd dock att det inte var mitt i en turné. Då hade de varit "igång". Trög publik som vanligt i Nordamerika. Men bra ljud och minst lika imponerande setlist som i Milton Keynes (Live at the bowl). Tycker ändå On Fire dvd-n är bättre. Dessutom är Freddies röst fenomenal i båda spelningarna.
Tittar man på setlisten bandet hade då så skiljer den sig inte så mycket mot den som Queen haft med Adam Lambert heller... Fan, setlisten på Queens liverelease med Adam är bättre än de från 1986. Tycka vad man vill om Adam, men riktigt bra ljud på den releasen även om det inte är från en och samma konsert. Bra mixat ändå.
De som släppts på senare år från 70-talet är också riktigt bra för hardcore-fans. Tidiga låtar, bra ös. Inget fel på dessa. Men tror man hittar det ultimata Queen nånstans vid Montreal och Milton Keynes.
Sen hade det varit en fröjd att se I Want It All och The Show Must Go On live med Freddie. Har varit bra ös med Adam Lambert på scen i dessa. Hade varit magi att se de låtarna med Freddie. I synnerhet I Want It All som hade passat perfekt live.