Jack !
Reds, 1981.
https://www.imdb.com/title/tt0082979/?ref_=fn_t_1
Det här är Warren Beattys stora bidrag till Hollywood som regissör, huvudroll och producent till en komplex och påkostad film. Hans mest episka film?
I stort handlar det om ett par under första världskriget i USA som brinner för socialism. Filmen fokuserar på deras relation samt deras bidrag till kriget. Jag tror det kan hjälpa att läsa på om detta innan man ser filmen. Det är många karaktärer och många platser involverade. Det politiska är inte direkt lättuggat för större publik.
Jack Nicholson har en halvstor roll som känns rätt liten då filmen är cirka tre timmar och femton minuter lång. Gene Hackman har en ännu mindre roll. Båda dessa tillför något, men... För mig var denna film svår att se klart. Olika platser, mycket statister och enstaka starka scener kunde inte hjälpa vad jag anser vara en alldeles för lång och mestadels tråkig film.
Finns det något tråkigare än en relation mellan man och kvinna som bara går fram tillbaka? Älskar? Älskar inte? Bråkar? Är vänner. Slänga in tung politik i det hela göra inte saken bättre.
En sak de gjorde var att ta intervjuer med folk som kände det riktiga paret på någon nivå och föra in deras snack rakt in i filmen lite hur som helst. Ambitiöst och kul för de gamlingarna att få dyka upp i en film, men var det så passande? Romantiska scener, politiska scener och dylikt sedan kortare klipp med helt andra personer från ingenstans som oftast bara säger vad man redan förstått. Nja. Tyckte inte det bidrog med särskilt mycket även om det var en kreaktiv idé.
Många år senare gjordes bonus material till DVD:n och för mig var det väsentligt mer intressant att titta på klipp av filmen och höra Warren Beatty, Jack Nicholson och några andra diskutera filmen än att se själva filmen. Precis sånt typ av bonus material som jag kan uppskatta.
Påkostad och ambitiös film, men lång och tråkig. Behövde ett antal pauser för att orka se klart denna.