2007-08-01, 12:11
  #1
Medlem
SingleStars avatar
Läs den här tråden:

http://forum.travian.se/showthread.php?t=7031

Det ifrågasattes vem som är ansvarig på travian och hur man revovisade sin ekonomi. Svaret från de "14-åriga pojkarna" där som vill leka maffia blev:


Citat:
You have been banned for the following reason:
Du har blivit avstängd för två personangrepp. Eftersom detta är ditt första straff, kommer ditt konto att vara låst i två (2) veckor.

Date the ban will be lifted: 15-08-07, 11:00

Undrar om de är medvetna om att bokföringsskyldighet föreligger när de bedriver momspliktig verksamhet i Sverige? Bokföringsbrott är det mest förekommande brottet som utreds av ekobrottsmyndigheten.

Den som först har spårats av de som tar beslut för sajten är en 19-åring i Kristinehamn. Han har varken firma enligt bolagsverket eller uppgiven f-skatt enligt skatteverket.
Citera
2007-08-01, 13:29
  #2
Medlem
Bara Glads avatar
Det här är riktigt mycket underground känner jag. Här ligger nog mer än en hund begraven. IRONI!
Citera
2007-08-01, 14:09
  #3
Medlem
Kriminella nätverk och brottslighet?

Att du blir avstängd från ett gratisspel är väl knappast någondera.
Citera
2007-08-01, 14:13
  #4
Medlem
edit: skulle editera ovan men det blev en dubbelpost
Citera
2007-08-01, 15:33
  #5
Medlem
Jizardss avatar
Herregud, ring polisen!
Citera
2007-08-01, 17:30
  #6
Medlem
danjäls avatar
Hehe...jag lirar Travian. Kul att här finna en tråd om det. Om än fantastiskt barnslig
Citera
2007-08-01, 17:39
  #7
Medlem
galnemannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av henkka
Kriminella nätverk och brottslighet?

Att du blir avstängd från ett gratisspel är väl knappast någondera.

Haha håller med. Med tanke på att skribenten bestämde sig för att lägga tråden HÄR så misstänkte jag en mycket låg intelligens.
Citera
2007-08-01, 18:11
  #8
Medlem
SingleStars avatar
Poängen är att de tar betalt när spelaren vill köpa guld för att förhöja prestationer inom spelet och då är det inget gratisspel. Då talar vi om momspliktig kommersiell verksamhet. Det verkar vara en hel del inkomster de inte vill redovisa hur de bokför och vem som gör det. Nu senast blev en admin lite arg och han bor hemma hos mamma och storebror strax söder om Nyköping och fyller 19 år om 11 dagar. Mannen i Kristinehamn fyller 20 en dryg vecka före julafton. Undrar om någon av männen känner till bokföringslagenoch dess tillämpningar?

Med tanke på att dessa individer får guld, som andra får betala för, som kompensation skall det förmånsbeskattas.

Varje gång de har tillfrågats har det varit den ena ursäkten efter den andra att inte svara och komma med undanflykter.

De borde inse att när man ger sig i kast med företagande i Sverige så har man många skyldigheter men inga rättigheter, precis som i trafiken.

Mervärdesskattelagen:
"1 § Mervärdesskatt skall betalas till staten enligt denna lag
1. vid sådan omsättning inom landet av varor eller tjänster som är skattepliktig och görs i en yrkesmässig verksamhet,..."

Sedan kommer skattebetalningslag, inkomstskattelag, och alla andra lagar man är skyldig att känna till som bokföringsskyldig.
Citera
2007-08-02, 23:30
  #9
Medlem
LastCaresss avatar
Ekobrott vid 20 års ålder. Smidigt^^
Citera
2007-08-02, 23:40
  #10
Medlem
Drevets avatar
Men är inte travian tyskt?
Är väl bara svenska admins sen styrs allt nerifrån?
Är ju dom som bestämmer när serverna ska avslutas och så.
Är väl inte så insatt hur svenska regler är men borde vara på samma sätt som
om man köper kläder från england.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in