Citat:
Ursprungligen postat av Gulleknull87
SW? hehe sparkar suger fan stenhårt till och med i nyktert tillstånd enligt min mening...
Förresten hur är det i tävlingar, går man på poäng eller slåss man tills den andra ger sig? och hur många ggr i veckan bör man träna? tränar nämligen redan 7 ggr i veckan och tänkte byta ut 2 träningspass mot nån kampsport.
När du har lärt dig att sparka ordentligt så är det andra bananer
När det gäller tävling i kontaktsport så finns det olika klasser baserat på utövarnas erfarenhet och tävlingsvana/resultat.
I Muay Thai finns det för närvarande fyra klasser:
D-Klass, knock-out är inte tillåtet men man får träffa med kraft, väldigt godtycklig bedömning. Om två kombatanter är likvärdiga så kan dommaren låta dom köra på fullkontakt men utan att knocka varandra. Man använder väst, benskydd i läder, huvudskydd och givetvis tandskydd & susp. Matcherna går i 3*2 minuter. Inga knän mot huvudet.
C-Klass, fullkontakt med knock-out. Skyddsvästen är bortplockad och benskydden är av mycket tunnare typ. Matchtid 3*2 minuter. Inga knän mot huvudet.
B-Klass. Utan ben och -huvudskydd. Knock-out givetvis tillåtet. Matchtid 5*2 minuter. Knä mot huvudet tillåtet.
A-Klass. Samma som ovan men ronder på 3 minuter och knä mot huvudet. I vissa a-klass tävlingar tillåts armbågar.
I Kickboxning finns antingen light- full- eller fullkontakt med lowkick (det är alltså inte tillåtet att sparka mot benen i de två först nämnda klasserna). Lightcontact är
väldigt lätt och bedöms endast på poäng och stil. Man skall dock inte tro att det är någon sommarpromenad för det. Dom som utövar LC är oftast i grym form rent konditionsmässigt och tempot är högt. Huvud, fot och benskydd används i samtliga tre klasser.
Tränar du MMA så börjar du alltid tävla i submisionwrestling, alltså bara mattfight med lås och liknande. Därefter går man vidare till Shootfighting och sedan till full-on Vale Tudo eller liknande.
Har du tävlingsambitioner så bör du träna 4+ ggr. i veckan.
Ta en titt på:
http://www.kickboxningsverige.nu
http://www.swedishmuaythai.nu
http://www.smmaf.se