Citat:
Ursprungligen postat av XroW
Människan kan bota väldigt många sjukdomar medan tex djuren dör när dom får allvarligare sjukdomar
Ditt argument förbryllar mig även om du anser att råttorna är överlägsna människan eftersom dom är bättre överlever så gör det dom inte bättre?
Jag tycker att de är bättre just för att de är överlevare...naturen har givit dem den förmågan av en simpel anledning att de är dessvärre "utvalda"!
Djuren är bättre än vi för med alla de "förmågor" vi har så har vi lyckats sprida så mycket elände runtomkring oss,
vi är den enda självutplånande arten!
Citat:
Ursprungligen postat av XroW
Naturen favoritiserar den starke och de svaga går under eftersom vi kan hjälpa våra svaga och med hjälp av våra verktyg som vi byggt är vi otroligt mycket starkare än andra arter på planeten.
rent teoretiskt så lever alla andra arter på denna jord endast eftersom vi låter dom, det skulle vara fult möjligt för oss att utrota alla djur men då skulle vi i slutändan själva gå under. så vi skulle kunna ta och skala ner det.
Fel, naturen favoriserar inte den starke, naturen vill att den starke ska leda och att de svaga ska hitta nya "vägar" och sätt: ta exempel på kameleonten som skiftar färg för att anpassa sig till sin miljö pg just av att den tillhör de svaga.
Rent teoretiskt lever vi människor för att naturen tillåter oss att göra det: Tsunami, jordbevningar, översvämningar, tyfoner etc...
Trots att vi är de mest "utvecklade" enligt dig så har naturen inte försett oss med förmågan att känna faran närma sig, djur kan känna när det är jordbävning, cyklon lr tsunami på g, det kan inte människan!
Citat:
Ursprungligen postat av XroW
Låta säga att vi vill döda alla arter i en skog på 30 hektar, då skulle vi kunna göra det. Inget annat djur skulle klara av detta, således är vi då de starkaste djuret på planeten.
"Låt oss säga"?? Det har vi redan satt igång med! Att skövla och utplåna är återigen tecken på att man är svag, det är ingen styrka!
Citat:
Ursprungligen postat av XroW
dock säger charles darwin -
”It is not the strongest of the species that survive, nor the most intelligent, but the one most responsive to change”
alltså den som klarar förändringar bäst är alltså den starkaste. människan har ju klarat av att kontrollera förändringarna tex med uppvärmt hus är det inte intressant för oss vilken års tid det är eftersom vi inte komma behöva frysa. att kunna kontrollera förändringarna på det sättet är väl ändå det ultimata sättet att klara av förändringar?

Du sköt dig just i foten: "The most responsive"... du snackade om att människan är starkaste för att man har tillåtit arterna att leva, du säger emot ditt resonemang!
Uppvärmda hus?
Djuren har också sina sätt att hålla värmen, att skydda sig från solgasset, från skyfall, de bygger bo etc... Ta exempel på myrornas samhällsuppbyggnad: disciplin, strategi: inte ens människan är lika målmedveten!