Citat:
Ursprungligen postat av apan_olof
Har principer eller att ha sådana något egenvärde i sig.. vad tycker ni?
det jag tänkte på var att vara principfast ofta framställs som något positivt som tyder på karaktär osv.
Jag tycker ialf att principer i sig inte betyder någonting om man inte kan tänka sig att omvärdera dom men å andra sidan så betyder dom ju inte heller någonting om man är villig att ändra dom titt som tätt
Principer "betyder" något även om man är beredd att omvärdera. Däremot är man inte principfast om man bara ändrar principerna lite hur som helst när man får lust eller för att det passar bättre för stunden.
Principer skall omvärderas när man upptäcker att de man haft är felaktiga. Det kräver att man testar principerna i verkligheten för att se hur de fungerar. Fungerar de inte skall man ifrågasätta hur man kommit fram till principerna. Söka grundorsaken till felet, rätta till det och eventuellt komma fram till nya principer (eller bara skippa de som var felaktiga).
PS. Att bestämma sig för att leva utan principer är också en princip.