Citat:
Ursprungligen postat av ltesh
Rum i fil trodde jag var rum som låg bredvid varandra. "Rum i fil mot gatan" betyder att rummen ligger bredvidvarandra och att alla har utsikt mot gatan.
Ja, du tror rätt.
Äldre hus, byggda före 1930, hade ofta en mer borgerlig och mer representativ planlösning, i alla fall större lägenheter för bättre bemedlade familjer. Rummen mot gatan ansågs finare, alltså la man dom finare rummen mot gatan, och dom mindre använda mer privata rummen mot gården. Man separerade dessutom själva umgänget från servicen, dvs, gäster skulle slippa att trängas med hembiträden och serveringspersonal. Detta löstes genom att ha en separat köksingång, jungfrukammaren bredvid köket, och en serveringsgång som skiljde köket från matsalen. Logistiken i dom finare rummen sköttes via separata hallar och tamburer, men också med stora dubbeldörrar mellan rummen.
Med "rum i fil" menas alltså vanligtvis enfiladen matsalen, vardagsrummet (eller "salen" som det också kallades) samt herrummet. Man kunde gå genom rummen från lägenhetens ena ände till den andra.
Herrummet låg oftast närmast ingången, och hade ofta en separat ingång från trapphuset, samt egen toalett, och mannen i huset tillbringade ofta större delen av sin lediga tid i det rummet. Den separata ingången gjorde att gäster till herren slapp trängas med fruntimmer och barn och annat löst folk. Frun i huset hade ofta ett eget rum där hon tog emot gäster, och det brukade ligga längre in i lägenheten, förbi matsalen och närmast parets gemensamma sovrum.
Således, herrum, sal och matsal i fil mot gatan, sovrum och kök mot gården.
Denna typ av planlösning är väldigt representativ för det borgerliga livet i Sverige från åtminstone 1850 fram till 1930-talet, då det helt enkelt blev för dyrt för folk att ha hembiträden, köksor, serveringspersonal och barnflickor. Men spåren av det livet finns kvar än i dag, det är bara att titta på planlösningarna så ser man det. Dom riktigt stora våningarna på 5-8-10-13 rum eller i vissa fall på Strandvägen 15 rum är nuförtiden i dom flesta fall uppstyckade till mindre lägenheter som mer passar dagens behov.