Citat:
Ursprungligen postat av
Samba76
Jo, men det gör ju att han aldrig kommer kunna få ett jobb eller ha ett vettigt umgänge. Åtminstone inte i det här landet. Med det i potten, vad är sannolikheten att han ganska snabbt hamnar snett igen? Dessutom är signalvärdet som sagt viktigt här. Släpper du ut en dubbel polismördare efter drygt 20 år, hur länge behöver en 15-årig polismördare sitta? Fy fan.
Ah fast där har du fel eftersom det är upp till Örebro att avgöra, de gav 7 avslag innan. Det handlar inte om strafftid, det handlar om det går att bärga något från vraket.
I det här fallet så ser jag att Jackie har en hel del erfarenheter och tankar, han har en masters osv och han är en van föreläsare.
Han ska ge tillbaka nu. Det är vad han ska göra tills den dag han stupar.
I fallet 15 årig polismördare, om trettio år så har staten fått uppfostra dem längre än när de begick brottet, de är då 45. Om Örebro uppfostrat dem färdigt då så ska de ut.
Det är inget konstigt alls. Straff är inte vård. Det du pratar om kräver i så fall att vi reformerar grunderna och vad det finns för mål med straffen. I det här fallet bedömer experter att Arklöv går att återanpassa.
Vad betyder återanpassa för dig kan jag väl ställa som motfråga? Om en 15 årig babbe fortsätter vara en 15 årig babbe i skallen kommer han aldrig komma ut och då får du ditt faktiska livstidsstraff. Men en 15 åring blir en dag 45 bakom murarna och har då levt dubbelt så lång tid med KVVs rutiner än utan. Det skulle ju kunna vara så att den personen är bättre lämpad för frihet än många som aldrig blivit straffade.