2007-11-25, 09:57
  #517
Medlem
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article1326776.ab
Citat:
torsdagsmiddagen ställdes in

Citera
2007-11-25, 11:27
  #518
Medlem
elios avatar
Tänkte precis lägga in den där kycklingartikeln.

Stackars, stackars unge, han måste ju blivit skärrad för livet. Visste han inte innan att kyckling var ett djur som vanligtvis brukar ha ett tillhörande huvud?
Citera
2007-11-25, 22:10
  #519
Medlem
Men för helvete

"Fredrik är naturintresserad och en riktig fågelkännare. Men några kycklingar vill han inte befatta sig med på ett bra tag.

Mamma Elisabeth går längre än så:

– Jag kommer nog inte äta kyckling mer om jag ska vara ärlig. Man blir ju äcklad."


Jaha, den 12åriga fågelkännaren vill inte äta kyckling mer, och hans mamma "går längre", mycket intressant.
Det är fanimej inte fel på djuret, utan hanteringen av djuret.
Släng huvudbiten och ät resten, varför skulle ett djurhuvud förpesta alla kycklingar i resten av han och Elisabeths liv?
Jag avskyr folk som dessa, och Aftonbladet som uppmärksammar denna skitnyheten.
Citera
2007-11-26, 16:21
  #520
Medlem
_Egon_s avatar
Har man inte mycket bättre fantasi borde man kanske byta jobb? Eller är det fantasi dom har?

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article1329757.ab
Citera
2007-11-26, 16:52
  #521
Medlem
MissTakens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av _Egon_
Har man inte mycket bättre fantasi borde man kanske byta jobb? Eller är det fantasi dom har?

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article1329757.ab

Jag är iofs extremt trött idag men jag får inte ihop länken med din frågeställning. Vad har jobbet med det hela att göra och vilka har fantasi...?

Detta är vad du länkar till:

"Kollade fartkameran – fick dubbla böter
Fartkamera.

GÖTEBORG. En bilförare som i mörkret körde 70 kilometer i timmen på riksväg 44 vid Filsbäck utanför Lidköping fick plötsligt en blixt från en fartkamera mitt i ansiktet. Vadå, tyckte mannen, jag körde ju 70, inte en kilometer fortare än så.

Så han vände och körde förbi en gång till, för att kontrollera. Nu i 65 km/tim för att vara på säkra sidan, uppger Nya Lidköpings-Tidningen.

Och då blixtrade det igen. Nu även av ilska i ögonen på föraren som ringde polisen och klagade. Och fick veta att skylten han inte hade sett begränsade farten till 50 km/tim. Två böter samma kväll på samma ställe – det sved.
TT"
.
Citera
2007-11-26, 18:22
  #522
Medlem
Rafikis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av asdfasdf
idiot får utrymme på debattsidan...

http://www.expressen.se/debatt/1.939881/ga-ur-svenska-amnesty

wäääää wäääää Amnesty är elaka för de vill inte säga åt sina medlemmar att gå med i min facebook grupp...
wääää wääää folk svarar inte på mina tramsmail om min facebook grupp


Idiot!

Vad hon verkar ha glömt i sitt sekulära korståg är att amnesty jobbar individuellt ifrån regeringar, för att inte, helt enkelt, hamna i tacksamhetsskulder.
Citera
2007-11-26, 20:20
  #523
Medlem
cosmic_dancers avatar
http://www.city.se/nyheter/1.942070/underbart-ar...-korv

Hur fanb kan man kalla sig petig med maten då man väljer att enbart stoppa isig korv med bröd. Det är ingen direkt kulminarisk upplevelse. Visst det är gott men något mer är det inte
Citera
2007-11-26, 23:10
  #524
Medlem
Citat:
Tonys fru Maria säger:
– När Tony flyttade från Kalmar till Stockholm var det besvärligt, för han ville bara äta korv från Kalmar, så hans mamma fick skicka korv till honom.
Människan ger ordet curlingförälder en helt ny innebörd.
Vad fan trodde hon, att han skulle svälta ihjäl?
Citera
2007-11-26, 23:13
  #525
Medlem
Tolvans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av cosmic_dancer
http://www.city.se/nyheter/1.942070/underbart-ar...-korv

Hur fanb kan man kalla sig petig med maten då man väljer att enbart stoppa isig korv med bröd. Det är ingen direkt kulminarisk upplevelse. Visst det är gott men något mer är det inte
Han är inte petig med maten, han är efterbliven.
Citera
2007-11-27, 09:25
  #526
Medlem
Mankishs avatar
http://dinapengar.se/Avdelningar/Artikel.aspx?ArticleID=2007%5c11%5c27%5c15201

Citera
2007-11-27, 13:06
  #527
Medlem
cosmic_dancers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tolvan
Han är inte petig med maten, han är efterbliven.

så skulle man kunna uttrycka det ja. Vad fan är det för människor egentligen. Sådant där växer väl ifrån då man är fyra om inte föräldrarna drar en gräns vill säga.

Blir så trött. Tur att han inte fört över sitt löjliga betende på sina barn
Citera
2007-11-27, 16:10
  #528
Medlem
Wait and Bleeds avatar
Under rubrikens stora paraply måste även journalisterna själva kunna få plats va?

http://wwwc.aftonbladet.se/atv2/popup_wmp.html?id=categories/Noje/0711/8663&category=noje&commercial=yes

Pajasen som intervjuar Seinfeldt får mig att skämmas...
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in