Citat:
Ursprungligen postat av cosmic_dancer
tack. Har du barn? jag hoppas bara att man verkligen orkar vara så pass trikt och hård när det gäller gränssättningen. Det är lätt att snacka men då den dagen kommer så blir det nog svårt. Men ser man bara vad det gör med barn så blir det nog enklare.
Kan bli helt vansig på mina systrar som kan proppa i ungarna så mycket godis och att det böejas så tidigt.
Nej, jag har tyvärr inga barn men det behövs inte. Som någon sade i tråden - sunt förnuft räcker långt och sen förmågan att se orsak och verkan. Fall inte i fällan att det är lätt att snacka och handla annorlundare när du väl fått barn för din önskan är att dina barn ska få ett bra liv, fungera i samhället och bara DET borde vara nog för en föräldrer att kunna våga vara föräldrer fullt ut.
Vad gäller godis och mat så är det äckligt så det har blivit, jag förstår verkligen inte hur man kan förstöra sina barn redan från start med snabbmat och godis i parti och minut. Min syster var smart, hon introducerade frukt och grönsaker som godis väldigt tidigt för sina barn och när de blev tillräckligt stora för att förstå att de åkt på en blåsning så blev det lördagsgodis som gällde och de fattar verkligen - försök ge dem en chokladbit på en torsdag och de svarar att det inte är lördag än och att de sparar godiset till lördagen.
.