Citat:
Ursprungligen postat av
pyro860
Hur gör man för att välja tex Swish som betalningsmetod när man säljer saker? Står bara något om deras egna betalningsmetod?

Det går inte. Jag använde mig av deras chatt för att fråga om det där. Alla kommer att få betallösningen. Alla nya kunder (från 2016) får redan Traderas egna betallösning som betalsätt direkt och automatiskt. Alla gamla kunder kommer att gå över till det successivt. Jag vill inte ha det så, så jag klagade. Finns inget man kan göra, man kan inte välja Swish som betalsätt på hemsidan.
Det man däremot kan göra, det är att skicka ut ett eget vinnarmejl till köparen och ange betalinformation (för Swish och/eller banköverföring). Har man tur så läser köparen det först, och väljer Swish som betalsätt. Eller så har man det som jag, otur så att köparen hinner använda sig av Traderas betallösning trots att man skickar ut mail några minuter efter avslutad auktion. Personen hann inte läsa mitt mail innan betalning.
Men att skicka ut ett mail med betalinformation är det enda som man kan göra, för Tradera kommer som sagt låta alla medlemmar (både gamla och nya) få använda sig av deras betallösning senare.