2010-04-03, 12:49
#133
Citat:
Ursprungligen postat av WordWarrior
Det råder ingen större tvekan om att tjejerna är fria företagare. Men man har ju även sett anställningsintervjuer på FKK Artemis. Jag vet inte vad som gäller, är de freelance eller anställda?
Prostitutionslagarna i tyskland förbjuder anställning på bordeller. Det bordellägaren gör är att hyra ut rum till de prostituerade. På Artemis och andra FKK fungerar det så att kvinnorna betalar inträde och rumshyra (vissa sover på översta våningen på morgonkvisten), och männen som kommer dit betalar inträde och för drinkar. Det är själva bordellens del av kakan. Kvinnorna behåller det de får av kunderna, men priset för olika tjänster bestäms i en slags kartellbildning. Den som skulle pruta på priset för att ragga kunder skulle inte få tillträde igen om det uppdagades.
En kvinna behöver två eller tre kunder för att gå jämnt upp, och allt därutöver är ren vinst. Denna vinst betalar hon förstås skatt på, om hon vill göra rätt för sig och tjäna in a-kassa och pensionspengar. En sexarbetare som jobbar 8 timmar, varav 5 timmar spenderas med kund och 3 med hygien, rast och "marknadsföring", samt säljer en del extratjänster som analt (100 euro extra) och munsprut (50 euro extra) drar in i storleksordningen 500-800 euro netto på en dags arbete. Vissa är duktiga på att "processa" kunderna snabbt, exempelvis genom att raskt använda mun och händer för att få dem att spruta i hennes mun, och då kan vinsten bli ännu större.
Men många som jobbar där tycker att ett sådant tempo är alltför slitsamt, och föredrar att tjäna lite mindre pengar men ha det trevligare. De blir ofta populära och får verkliga stamkunder.
Inget annat yrkesval ger så snabba pengar i sådan riklig mängd utan att kräva mångårig utbildning och en lång yrkeskarriär. Arbetsförhållandena på ett ställe som Artemis är dessutom mycket trygga - där sker inte våldtäkter och otrevliga kunder avvisas mycket effektivt. Flera av tjejerna på Artemis jobbar där en vecka eller två varannan månad, och tjänar på detta vis in till sin utbildning på universitet och en tryggare framtid.