2007-05-23, 23:07
  #13
Medlem
Visa testsiter och personer har nämnt 25 dBA är lågt. Svår för mig att förklara dBA grejen. De nämner att företagen inte har kommit överens om hur de ska mäta oljudet så den siffran kanske inte är så pålitlig om det är företagets egna siffror.

Jag brukar räkna kr/GB och ta den lönsammaste hårdisken jag har råd som förhoppningsvis har blivit rekomenderad som ett bra märke. Jag brukar tyvärr inte orka kolla upp kvaliten på hårddisken i resentioner.
Citera
2007-05-24, 00:11
  #14
Medlem
Boccarossa-s avatar
Tack för all hjälp allesammans!,
Jag har bestämt mig för att gå vägen som ni råder mig att gå, Överklockning.
Jag kör på moderkortet Gigabyte P35-DQ6 iP35, Intel Core 2 Duo E6420 2.13GHz (överklocka denna så mycket jag kan/vågar), 8800GTS640MB, 2GB ram 800MHz, och även en fläkt(!) "Zalman CNPS9700NT Giant Black Copper 110mm Ultra Quiet CPU Heatpipe Cooler", den ser bra ut, lol, denna fläkt köper jag för att kunna överklocka processorn rejält, hårddisk väntar jag med, har dels inte pengar nog för en bra hårddisk just nu, dels vet jag inte vilken jag ska köpa, men jag tror att det blir en 500GB Samsung SpinPoint T166! Detta trycker jag in i ett Antec P182 chassi.
Så, vad tycker ni om min ide?,
Alltså för att vara extra tydlig:

Moderkort:
Gigabyte P35-DQ6 iP35 4DDR2-DIMM 2PCI 5PCIe SATA Raid Audio GB-LAN Firewire Socket775 ATX
http://www.datorbutiken.com/home/def...uct=GIGP35-DQ6

Nätagg:
be quiet! Straight Power 600W ATX
http://www.datorbutiken.com/home/def...oduct=BQSP600W
Orkar jag bry mig om nätaggregatets kvalitet? Den kan väl inte vara helt åt skogen eller ?

Processor:
Intel Core 2 Duo E6420 2.13GHz 4MB FSB1066 Boxed (with cpu-cooler!) Socket 775
http://www.datorbutiken.com/home/def...roduct=IE6420R

CPU-fläkt:
Zalman CNPS9700NT Giant Black Copper 110mm Ultra Quiet CPU Heatpipe Cooler
http://www.zalman.co.kr/eng/product/...x=231&code=009

RAM:
Corsair XMS2-6400 TWIN2X2048-6400C4 4-4-4-12 Xtreme 2x1024MB (tot. 2GB) DDR2 PC2-6400 800MHz with Heatsink
http://www.datorbutiken.com/home/def...=2GBTWXD2800C4

Hårddisk:
Samsung SpinPoint T166 500GB SATA2 16MB 7200RPM
http://www.komplett.se/k/ki.aspx?sku=327715
Köper vid senare tillfälle, när pengarna rullar in.

Grafikkort:
Asus Extreme GeForce 8800GTS 640MB DDR3 TV-out HDTV DUAL DVI SLI-ready RETAIL PCI Express
http://www.datorbutiken.com/home/def...oduct=ASN88GTS

Chassi:
Antec Case Performance One P182 Gun Metal Black without PSU/utan nätagg.
http://www.datorbutiken.com/home/def...oduct=ANP182BL


Allt som allt kostar hela kalaset (förutom hårddisken som jag köper senare) cirka 11.000 spänn. Sen får man hoppas att jag inte pajar processorn när jag ska försöka överklocka för första gången i mitt liv ....

Så, några sissta kommentarer på detta? Eller är detta den perfekta datorn för mig?
Citera
2007-05-24, 08:22
  #15
Medlem
kan nog bli bra, menade inte att du skulle ha samma delar som jag var mer en vägledning om vad som funkat att klocka o köra för mig, har som sagt kommit en del nyare delar sen jag köpte mina . tack för att jag inte verkar så kunnig haha, det är lungt, du får tro vad du vill!
Citera
2007-05-24, 12:19
  #16
Medlem
Boccarossa-s avatar
Hjälp!

Jag har fortfarande sååå mycket frågor, lol, jätte-tacksamm för svar!
Frågor:

1. Är det ett bra val för mig att köra på E6300 och överklocka den till 3-3.5GHz? Eftersom jag antagligen kommer att köpa en så bra fläkt (Zalman CNPS9700 NT), extra kylning inbyggt i moderkortet(Gigabyte P35-DQ6), och även ett väldigt kylnings-vänligt chassi(Antec P182) med 3 st fläktar, så borde jag väl kunna hålla temperaturen nere?

2. Är det svårt/riskabelt för en person som aldrig överklockat att överklocka sitt E6300 till 3GHz eller mer?

3. Vilket nätagg borde jag välja?? Jag tror att 600W blir precis lagom, och jag vill ha ett så tyst system som möjligt. Jag kollade på ett "be quiet! Straight Power 600W ATX" (http://www.datorbutiken.com/home/def...oduct=BQSP600W) bara för att det utnämner sig självt för att vara tyst. Men det verkar inte vara speciellt välkännt, och dessutom så verkar det vara dyrare än vanligt, 1100:- för 600W. Jag vet inte äns om nätagg låter speciellt mycket, så kanske inte spelar någon stor roll.

4. Spelar det någon roll om det är 2 eller 4 mb på processorn?

5. Vad för RAM minne borde jag köpa med tanke på överklockning av E6300@3GHz? Räcker det med "Corsair XMS2-6400 TWIN2X2048-6400 5-5-5-12 Xtreme 2x1024MB (tot. 2GB) DDR2 PC2-6400 800MHz with Heatsink" (http://www.datorbutiken.com/home/def...ct=2GBTWXD2800)??

6. Kommer RAM minnet prestera sämre om man har överklockat processorn? Kommer jag då behöva köpa mer RAM minne för att jämna ut det?

7. Kommer fler komponenter än Processorn och RAMminnet att permanent/konstant påverkas av överklockningen av processorn, isåfall hur påverkas dem?
Citera
2007-05-24, 13:22
  #17
Medlem
Nate Blacks avatar
1&4. Jag tycker att du borde köra på 6420/6320 då de har 4Mb cache minne, och högre multipler som underlättar det för minnena. Cache minnet är det minne där processorn lagrar information som den använder mest, små saker. Operativsystem och spel drar mest nytta av detta och ger bättre prestanda utan några nackdelar.

2. Idag kan du nog inte förstöra din processor genom normal överklockning, dels så kommer du inte kunna ge tillräckligt hög spänning för att döda din processor och sen så stängs den av automatiskt om det blir för varmt. Så risken att du förstör/skadar din processor under icke-extrem överklockning ligger nog på <0.001%. Att överklocka till 3GHz är nog möjligt för dig, det är inte svårt, du måste bara vara lite påläst och veta lite vad du sysslar med i förväg och kan förvänta dig.

3. Om ett nätaggregat heter något som "be quiet!" skulle jag hålla mig borta, ser ingen anledning till att chansa, finns beprövat tysta nätagg som säkerligen levererar mer kraft, säkrare till ett lägre pris.

4. Se första.

5. De minnen du nämner räcker, i princip så kan man överklocka ganska så fritt idag oberoende av minnena då nästan alla moderkort (inte de äldre) har något som heter dividers, de styr hur minnena arbetar jämtemot processorn. Dessa kan styras så att minnena jobbar hälften så fort som processorn (1:2 heter det då) eller 3:5, 7:8 och även 9:10 kan finnas som alternativ. På de allra nyaste moderkorten så kan man ställa in så att minnena alltid jobbar på sin speciefierade frekvens oberoende av processorn, alltså asynkront.

6. Överklockning fungerar lite grovt såhär på socket 775, Core 2 Duo:
Grunden är processorn som jobbar i 266Mhz, sen gångas detta med multiplern som varierar på processormodell (6300 har en multipel på 7. 7*266=1.86Ghz, X6800 har en multipel på 11, vilket ger 11*266=2.86GHz) och det blir den effektiva klockfrekvensen. Detta grundtal, kallat FSB (dessa 266MHz då) bestämmer också hur snabbt moderkortet ska jobbat jämtemot processorn. Det fyrdubblas och ger då 1064MHz, vilket är så högt som icke p35-moderkort idag officiellt stödjer. Sen så bestämmer FSB'n hur snabbt minnena ska jobba, om man nu ställt in att de är synkroniserade. Oftast jobbar de 1:1, alltså inte lika snabbt efter quadrupleringen, men de höjs och sänks lika mycket som processorn och moderkortet när man pillar på FSB'n. Tar ett kort exempel här då, du har en E6600 processor, ett par Corsair TwinX PC6400 minnen, ett generic moderkort (P5B eller liknande) och överlockar lite. Du höjer FSB'n från 266 till 330. Detta ger dig en processorfrekvens på 330*9=2970MHz. Moderkortet jobbar i 330*4=1320MHz. Minnena ligger nu på (om vi förutsätter att de jobbar synkront) på 3*330=990MHz. Det korta svaret här är då att minnena kommer att fungera bättre om du överlockar, de blir snabbare på alla sätt. Men om du väljer dåliga minnen (vilket du inte gjort) så kommer de att hindra dig från att överklocka högre och då är det bästa att lämna dem ifred genom att använda en divider.

7. De blir ju självklart, men när du pressar dem till sitt yttersta och utöver så ser du nackdelar i form av instabilitet och krasher. När du överklockar ökar risken för frysningar/krasher(oftast på grund av högre värme), dock inga permanenta saker. Om du överklockar och siktar högt kommer du oftast att få höja spänningen en aning (+10-20%), detta resulterar i en förkortad livslängd misstänker man. Detta är svårt att bevisa, men antas stämma tillsvidare. Spänningen höjer man för att motverka instabilitet och ge processorn den kraft som behövs. De enda komponenter som påverkas/kan ta skada av överklockning är Processor, minnen, moderkort.

Om jag skrivit så att man kan förstå, och du förstår, så är du ganska så redo för att överklocka också.
Citera
2007-05-24, 13:28
  #18
Medlem
Boccarossa-s avatar
8. Vilket moderkort borde jag välja? "Gigabyte P35-DQ6 iP35" (http://www.gigabyte.com.tw/Products/...ProductID=2532) eller "Gigabyte GA-965P-DQ6 (rev 3.3) iP965"(http://www.gigabyte.com.tw/Products/...ProductID=2453) ??
Citera
2007-05-24, 13:37
  #19
Medlem
Boccarossa-s avatar
Tack så jeekla mycket Nate_Black!

Då väljer jag att köpa P35 moderkortet, och sedan är det bara en sak kvar då. Nätagget.
Hur verkar denna:

Zalman ZM600-HP Modular Power supply 600W ATX2.2 Silent PSU (http://www.datorbutiken.com/home/def...ct=ZALZM600-HP)?
Citera
2007-05-24, 14:07
  #20
Medlem
Nate Blacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Boccarossa-
Tack så jeekla mycket Nate_Black!

Då väljer jag att köpa P35 moderkortet, och sedan är det bara en sak kvar då. Nätagget.
Hur verkar denna:

Zalman ZM600-HP Modular Power supply 600W ATX2.2 Silent PSU (http://www.datorbutiken.com/home/def...ct=ZALZM600-HP)?
Jag hittar inte några riktiga review på det nätagget. Jag skulle tagit Corsair nätagget på 520W. Något av det bästa man kan få tydligen; och de tystaste nätagget de testat hittils.
Citera
2007-05-24, 14:20
  #21
Medlem
Boccarossa-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nate Black
Jag hittar inte några riktiga review på det nätagget. Jag skulle tagit Corsair nätagget på 520W. Något av det bästa man kan få tydligen; och de tystaste nätagget de testat hittils.
Tack, det där nätagget verkar grymt. Jag köper ett sånt.
En sissta fråga om moderkortet bara, GA-P35-DQ6 (http://www.gigabyte.com.tw/Products/...ame=GA-P35-DQ6),
Är det bra? Jag läste att några tyckte många P35 moderkort var buggiga eller liknande, är detta ett av de bättre P35 korten?
Citera
2007-05-24, 14:27
  #22
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nate Black
Jag hittar inte några riktiga review på det nätagget. Jag skulle tagit Corsair nätagget på 520W. Något av det bästa man kan få tydligen; och de tystaste nätagget de testat hittils.

Och Corsair 520W Nätagget är billigare än Zalman. silentpcreview brukar veta när det gäller oljud och hur mycket man behöver.
Citera
2007-05-24, 14:34
  #23
Medlem
Boccarossa-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av panpo98
Och Corsair 520W Nätagget är billigare än Zalman. silentpcreview brukar veta när det gäller oljud och hur mycket man behöver.
aiit
Citera
2007-05-24, 14:50
  #24
Medlem
Nate Blacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Boccarossa-
Tack, det där nätagget verkar grymt. Jag köper ett sånt.
En sissta fråga om moderkortet bara, GA-P35-DQ6 (http://www.gigabyte.com.tw/Products/...ame=GA-P35-DQ6),
Är det bra? Jag läste att några tyckte många P35 moderkort var buggiga eller liknande, är detta ett av de bättre P35 korten?
Dessa personer har ganska så säkert inte ägt/äger ett P35 kort, och nej, enligt pålitliga källor (anandtech.com) så är P35 en mycket mogen plattform. Mognare än vad vanliga 965P var när den kom ut. Även om det finns någon bugg som skulle vara störig så är det endast en tidsfråga innan företagen löser den. Äntligen lyssnar de på sina konsumenter och agerar därefter.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in