Citat:
Ursprungligen postat av Kruxillimux
OCH VAD FAN GÖR DET? Låt Dubstep ha sin gång, låt det utvecklas och nå fler öron? "Gammal" dubstep kommer alltid finnas kvar. Inte direkt så all rock som spelas nu för tiden är Takida-inspierat?
Hade du hellre BARA sett de som kan göra den dubstepen du gillar (old skool?) skulle man ju lessna snabbt som fan.
Jag diggar den mesta dubstepen, olika modes. Bara för att det är nytt och revolutionerande är det inte skit. Och framför allt inte för att DU tycker det.
Vem sa något om old skool? Jag menar bara att ni sitter och c/p samma skitlänkar om och om igen och allt låter likadant. Flux hit och Datsik dit, det räcker, precis som bookman säger. Ni letar upp första bästa wobble och sen slänger upp en länk här och bara "WHOA BRUTAL DUBSTEP VÄRSTA ASGRYM WHOA!"
Vad jag lyssnar på är egentligen ointressant för diskussionen. Det är inte direkt jag som sitter och slänger upp länkar till varenda ny låt inom det sound jag gillar.
On topic så tycker jag Cosmin TRG är den mest intressanta producenten atm. Detta innebär ju dock inte att jag sitter och letar upp allt av honom på youtube och sen kopierar varenda förslag som kommer up och klistrar in här. Men jag kanske ska börja följa ert exempel och spama sönder tråden jag också?
Cosmin TRG - Strobe Lick
http://www.youtube.com/watch?v=FjeYA-jrwSs&feature=related
DJG & Headhunter - Spacecakes
http://www.youtube.com/watch?v=9QfEO5ZoY7c&feature=related
Citat:
Ursprungligen postat av bookman
Swamp81

Fick hem Addison Groove- (för övrigt aka Headhunter) och Ramadanman-tolvorna i månaden.
För övrigt är Apple Pips, Hotflush och Immerse lika väl värda att kolla upp för den oupplyste.
Addison Groove - Footcrab
http://www.youtube.com/watch?v=gWfiog1Ure4&feature=related
Ramadanman - Work Them
http://www.youtube.com/watch?v=utvgs27fT4U&feature=related
Scuba mixade ihop dessa två på ett jävligt snyggt sätt när jag var på Berghain i somras på Sub:stance 2-årskalas. Fett schyst kväll(eller snarare natt/morgon) med bl a Mala, Appleblim, Scuba, Mount Kimbie.