Citat:
Ursprungligen postat av tobes
Prestandamässigt på vilket sätt?
Prestanda. Ungefär som när man jämför bilar. FPS på en 32*32 pixlar yta ger 0.19 på realvnc och 35 på rdp1. xvnc blir tröttsamt annat än när du ska hjälpa polaren två minuter.
Citat:
Ursprungligen postat av tobes
Hur som helst så är det ju en server/htpc det handlar om och då bör ju för det första prestandan inte ha någon betydelse. Antar att det ända som ska göras är att klicka på start/stop på filmer eller utföra småsaker på servern och då fungerar VNC ypperligt.
Ypperligt håller jag inte med om, men väl hjälpligt. Lustig uppfattning att grafikprestanda är av mindre betydelse på en htpc.
Nej, jag tror inte heller att snubben kommer kolla hela blurayrullar remote men varför installera en service till när den första fungerar bra med rätt växel?