2007-05-11, 18:06
  #1
Bannlyst
Jag har en sån här dator hemma, men när jag formaterar den och sen ska installera windows xp på den så hittar den inte hårddisken? jag kan formatera men hittar inte hårddisken och det är lösenord på bios som jag inte har, kan man återställa datorn på något sätt så alla säkerhetsgrejjer försvinner på den? eller måste man gå steg för steg? någon som har lust och hjälpa mig? pma eller skriv här
Citera
2007-05-11, 18:19
  #2
Medlem
PLACEBOiSTiCs avatar
Min blev också så med en vanlig installationsskiva av Windows XP Corporate, så jag ghostade den istället i skolan...
Citera
2007-05-11, 18:42
  #3
Medlem
RollerBoySEs avatar
Inte Datasäkerhet, flyttas till Datoranvändning.

/Mod
Citera
2007-05-11, 20:07
  #4
Bannlyst
Okej sorry, någon som vet hur man kan testa sig fram för o lösa problemet?
Citera
2007-05-11, 20:24
  #5
Medlem
skalman1973s avatar
tja i värsta fall får du ta ur batteriet som sitter på moderkortet i ca 10 min och nollställa bios och på så vis få bort lösen på bios den vägen och sen gå in i bios och låta bios autodetecta enheterna
Citera
2007-05-11, 21:48
  #6
Bannlyst
okej så det går på nått sett då? så det är inte omöjligt? typ finns det en chans att den nite går och fixa? finns det sån säkerhet?
Citera
2007-05-12, 11:07
  #7
Bannlyst
Uppskattas kraftigt om någon kan ge mig rätt riktspår i PM eller något! datorn verkar vara säkerhetskyddad, har ingen aning om den är stulen eller så.
Citera
2007-05-12, 14:10
  #8
Medlem
sandra_ns avatar
Compaq har ibland en strömbrytare som heter COMS på modetkortet som resettar passwords (och allt annat) etc. i biosen. Annars finns det en jumper vid batteriet som du flyttar till det andra stiftet (finns 3 stift varav jumpern sitter på två av dem ex. 1 och 2. Flytta jumpern till 2 och 3) och vänta i några sekunder, flytta tillbaka jumpern så är datorn nollställd.

Ang disken, tog du bort din gamla partition? (med D, enter och L) och sen skapade en ny med C? Därefter formaterade den?

Om inte detta går så kan det vara nått knas med Bootpartitionen (MBR), då får man skriva över det med en ny. Men kolla formateringen och partitionen först.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in