Citat:
Ursprungligen postat av
Karrankarran
Hur är det att arbeta som lokförare? Vad är det bästa och det sämsta med arbetet? Hur är arbetstiderna och lönen? Är arbetet svårt? Långtråkigt? Sover man borta ofta?
Och sist men inte minst: hur svåra är testerna man måste genomföra? Jag är intresserad av att bli lokförare men jag vet inte om jag kommer klara testerna. Är ganska dålig på matte, till exempel. Vet inte om det är mycket sådant i testerna?
Testerna är enkla. Eller svåra. Det enda man kan göra är att göra dem och se hur det går. Själva utbildningen är enkel. Det svåraste med utbildningen är att komma in på den.
Jobbet är överlag bra. Man sköter sig själv, behöver inte bry sig om så mycket och det finns ett tydligt klart och slut. Ingen som jagar en när man slutat med mail och telefon. Inga diffusa möten att gå på, inga hopplösa projekt att försöka ro i hamn, inga idiotiska kollegor att vara beroende av. Man sköter sig själv helt enkelt, kör sitt tåg och så går man hem. Följ reglerna, ta inga dumma genvägar i arbetsuppgifterna och kom ihåg att inget tåg är så viktigt att du måste riskera dig själv för det.
Arbetstiderna är oregelbundna med fokus på oregelbundna. Jag kör gods och godståg kör 24 timmar om dygnet så det finns inte en timme eller en minut på dygnet som jag inte gått upp på, börjat jobbet på eller slutat jobbet på. Det är en salig blandning av natt och dagjobb och allt däremellan. Jag jobbar komprimerat, 7 dagars jobb, 7 dagars ledigt. Det funkar utmärkt för att återhämta sig. Under de sju arbetsdagarna har jag i snitt 1-2 dygn där jag sover borta.
Lönemässigt ligger jag på runt 40,000 netto efter skatt i månaden efter skatt i snitt. Då jobbar jag inte ett enda övertidspass numera. Förut när jag brukade ta 1-2 övertidspass i månaden låg jag på dryg 50,000 i månaden netto men det har jag slutat med nu.
Arbetet är generellt enkelt. Man får väl tänka lite extra när man har 2500 ton godståg att hantera i regn eller uppförsbackar, eller ska växla ihop och syna ett långt godståg, ta ut en spärrfärd eller växla lokalt på en bangård men allt sådant där blir man ju utbildad på. Samma sak när lok och vagnar krånglar, man får försöka lösa det man kan. Går det inte så går det inte. Jag har ställt in tåg eller lämnat kvar vagnar när jag haft problem jag inte ansett mig kunna lösa på ett sätt att det går att köra med tåget.