Citat:
Ursprungligen postat av Henrik_L
jag tänkte bara fråga om det är nån här som har erfarenhet av Medicinsk Röntgen på Hötorget? jag frågar därför att jag fått en remiss till falun för röntgen av hjärnan och ryggen och vill gärna ha det understökat så fort som möjligt och man kunde visst få en snabbare tid på hötorget. men då undrar jag om det är någon skillnad på undersökningen eftersom det är mindre väntetid, det kanske inet görs lika noggrant osv. Jag ringde till falun och hon tyckte visst att det var bättre att göra det på "hemmaplan" men alla säger ju olika.... så någon som vet bättre?
Tack på förhand!
Jag har ingen erfarenhet av medicinsk röntgen på hötorget men rent generellt tvivlar jag på att det är någon skillnad på att genomgå en röntgen mellan olika sjukhus/kliniker. Olika sjukhus har ofta olika lång väntetid för att genomföra samma undersökning pga av att de har olika stora upptagningsområden, det ena sjukhuset kanske skall ta hand om 100 000 potentiella patienter medan det andra bara skall ta hand om 25 000 således är kötiden ofta kortare på de mindre sjukhusen då de inte har lika många patienter att ta hand om.
Som patient får man begära att genomgå en röntgen eller annan behandling på ett annat sjukhus så länge man håller sig inom samma landsting, om väntetiden överstiger ett visst antal månader får man söka sig utanför det egna landstinget.