Citat:
Ursprungligen postat av
LeChapo
Även familjemedlemmar har rökt sen 90 talet, det var då man fick typ en femma för 300? Men det får man idag också. Rökat har sjusterat under åren riktigt ordentligt. Det säljs ju förfan snabbare än kokain mannen.
Säger du att kranar sitter och röker på standart ?

På 90 talet fanns det nästan bara skit hash i Sverige, det som kallas standard idag är inte alls samma som förr. Standarden för 20-30 år sedan var 125g och 200g plattor som aldrig bubblade och var nästan alltid utblandade, rena skiten. Visst det kom in bra bubbel då och då, det var vanligare i södra Swe och DK.
Det som var bra förr som Extreme, Deluxe Ruger osv är nästan i samma klass som dagens Commercial Grade så det är mycket bättre kvalitet idag men det kommer fortfarande in utblandade sorter så håller mig helst ifrån Commercial, men får man tag på en bra Commercial så kan man ju pressa rosin på det för det blir billigt om man hittar en bra sort som ger bra utdelning.
Jag säger att 95%+ av Sverige röker standard (och då menar jag Commercial som är dagens standard).
Ps det kostade till och med mindre än 300kr/g, 500kr/10g sålde jag för när jag var 16-17 år men som sagt det var rena skiten, bubbel maroc kostade 70-80kr/g om det fanns, samma med "skunk". Nån enstaka gång fanns det sånt som smälte som en vän smugglade med sig själv från Marocko och det kostade 100kr/g och det var för 20 år sedan typ.
Om någon säger att rökat var bättre förr så ljuger dom, men alla droger fungerar bättre när man är yngre så därför tycker alla att allt var bättre förr, jag blev mer stukad på 90 tals standard än dagens topp hash för jag var yngre.
Dom odlar ju mycket bättre strains nu nere i Marocko så då blir haschet bättre, först kom Pakistani/afghani strains och sen på 90 talet började det komma in europiska strains och nu är det mycket USA strains som Gelato, Cookies, Forbidden Fruit, GMO, Zkittles osv