Flashback bygger pepparkakshus!
Resultat: Vem vann debatten?
Mona Sahlin
14,55%
128 röster
Jimmie Åkesson
66,02%
581 röster
Ingen av dem/lika
19,43%
171 röster
2007-04-20, 00:43
  #577
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av buyzaba
Tycker det är ganska fel att se det som en Mona-effekt, det är snarare en omvänd Reinfeldt-effekt.
Exakt... eller snarare en anti-förändrings-effekt. Reinfeldt är fortsatt populär och vinner över Sahlin i förtroendeundersökningar, men alliansen i allmänhet och Anders Borg i synnerhet ligger risigare till. Det enda Mona tillfört vänsterns opinionssiffror är att hon inte är Göran Persson.
Citera
2007-04-20, 00:44
  #578
Citat:
Ursprungligen postat av Outside
För övrigt: Att nämna någons vikt/utseende/huruvida man läspar eller inte, hör det verkligen hemma här i ett 18+ forum där vi försöker diskutera sakligt och föra intressanta diskussioner med varandra?

Är det inte det hela SDs politik går ut på?
Citera
2007-04-20, 00:44
  #579
Medlem
bakis avatar
Bara jag som reagerade på att Mona ibland verkade glömma bort att det var SD och inte M hon debatterade mot? Visst, M har ju varit fienden i alla dessa år, svårt att ställa om sig?
Citera
2007-04-20, 00:45
  #580
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sven P
SD:s partisekreterare Björn Söder lämnar partiets första officiella kommentar om debatten. Enligt mitt tycke övervärderar han Åkessons insats ganska kraftigt.

http://www.sdkuriren.se/blog/index.p..._forsta_ronden

Det där kändes bara jävligt oseriöst och nästan korkat, lite som en supportersida efter ett derby i Sthlm. Är varken sverigedemokrat eller socialdemokrat.
Citera
2007-04-20, 00:45
  #581
Medlem
seb-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sven P
http://www.sdkuriren.se/blog/index.p..._forsta_ronden

Han kunde dock inte vart mer spot on i de två första meningarna i brödtexten.

Citat:
Mona Sahlin hade som vanligt inga sakargument utan försökte spela på känsloargumenten. Men dessa räckte inte särskilt långt och Åkesson kunde med lätthet kontra med sakargument och fakta.
Citera
2007-04-20, 00:46
  #582
Medlem
Gudmunds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Frappant
Pollar är lätta att lura redan i sig. Och gillar inte den publicerande tidningen resultatet, så blir det antingen inte publicerat eller t o m förvanskat. Konstigare saker har hänt i kampen mot oliktänkande i invandrarfrågan, det kan nu konstateras genom att sanningen börjar komma fram.

Jag saknar för en gångs skull TV:n. Det hade varit intressant att själv kunna döma om hur detta faktiskt föll ut. Men om Åkesson inte föll helt platt till marken, och det finns det inga objektiva tecken på, så var det hela ändå en (sd)-seger. Det är så idag ohyggligt få som behöver byta från de sju oskiljaktiga partierna i riksdagen för att deras värsta mardröm ska besannas. De kan mycket väl ha kommit redan idag som ett resultat av en debatt där deras partiledare trots allt fungerade rätt väl i skärande motsats till vad som brukar påstås i media om (sd)-representanter.

Han blir lite kort/tom när han går utanför invandringsfrågan. Han borde ha ett "floskel" paket där och inte behöva tänka iom att så funkar inte replikskiften.
Citera
2007-04-20, 00:46
  #583
Medlem
freeriderXIIs avatar
Det Åkesson kunde ha nämnt är varför alla dessa irakier flyr från Irak det gamla Babylon är det inte alltför mycket mångkultur och etniska konflikterna i ett balkaniserat land ?

Som visserligen invaderades av USA men där inbördeskriget alltid legat och pyrt och ibland flammat upp som 1993 i södra Irak då shia araberna reste sig mot sunni väldet eller I Halabja på 1980-talet då Kurder attackerades i norr kortsagt de flyr från den multietniska och multireligiösa vision som Måna Muslim och Lars Ohly vill skapa i Sverige och som vi är på god väg mot
Citera
2007-04-20, 00:47
  #584
Medlem
Dangerous_Minds avatar
Jäklar också! Jag hade ju bespetsat mig på den här debatten - och så missar jag den likförbaskat. Går den i repris, tro?
(Vilken jättetråd det hunnit bli på kort tid - det visar verkligen vilken milstolpe programmet är och hur mycket dessa frågor engagerar, frågor som alltför länge medvetet förtigits av journalister och politiskt (korrekt) etablissemang.)
Citera
2007-04-20, 00:47
  #585
Medlem
Frappants avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CrispyKreem
Exakt... eller snarare en anti-förändrings-effekt. Reinfeldt är fortsatt populär och vinner över Sahlin i förtroendeundersökningar, men alliansen i allmänhet och Anders Borg i synnerhet ligger risigare till. Det enda Mona tillfört vänsterns opinionssiffror är att hon inte är Göran Persson.

Helt rätt, och det kan preciseras i ett steg till: Fåna har vunnit - stort - på att inte behöva ha någon politik alls utan bara vara Fåna som är mot den dumma regeringen. Det var likadant när Bildt svävade runt i Bosnien och hans parti hängde i luften utan politik; det var moderaternas största stund och deras starkaste opinionsperiod.

Den dag Fåna går in i ringen och kommer med de hårda beskeden: hon vet inte när a-kassan ska återställas, om det blir någon återställare alls, och hon kan inte lova att inte återinföra fastighetsskatten m m, m m, m m, den dagen kommer igelkottsfrisyren att slokna.
Citera
2007-04-20, 00:49
  #586
Medlem
buyzabas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Autosol
Är det inte det hela SDs politik går ut på?
Att diskutera sakligt, ja
Citera
2007-04-20, 00:49
  #587
Citat:
Ursprungligen postat av buyzaba
Att diskutera sakligt, ja

Att diskutera folks utseende, härkomst och språk.
Citera
2007-04-20, 00:51
  #588
Medlem
buyzabas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Autosol
Att diskutera folks utseende, härkomst och språk.
Nej, det väsentliga i sammanhanget är antalet i förhållande till resurser. Men du läste kanske aldrig Matematik A.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in