Citat:
Ursprungligen postat av OrDieTrying
Är det bara jag som finner det oerhört märkligt att man lämnar Ekberg ensam på H6? Nog för att han gjorde en oerhört imponerande match mot Turkiet, men det var mot just Turkiet. En landskamp och 19 år i bagaget känns inte optimalt.
I och med att man bara får ha 14 spelare så tvingas man lämn anågon ensam på sin position, om man vill ha en "försvarsspecialist" med.
Valet att lämna Ekberg ensam kändes väldigt konstigt sett utifrån, jag tror dock att Staffan och Ola antingen hade imponerats av Johan Jacobsson på H6på träning eller att Lennartsson har skadebekymmer. Eller så ville de se hur han klarade pressen att vara "ensam", väldigt kyligt gjort isf.
Tycker att Sverige i stort gjorde en bra match. Polen var däremot betydligt sämre än vad jag hade väntat mig, tycker även att de gjorde det lätt för Sjöstrand i målet(vill inte föringa hans fina insats men han gjorde många likadana räddningar och jag tycker att Polackerna borde kunnat läst honom lite bättre.)