Citat:
Om du läser din citerade mening till punkt så framkommer det att det handlar om endast "the two towers". Lägg därtill i synnerhet WTC7 men även övriga WTC-byggnader + stål/järn/plåt från arkivskåp, bilar och annat material och vikten blir avsevärt större. Samma FEMA vars uppgifter du citerar säger som sagt i Appendix D att vikten av det stål som fraktades iväg från rashögarna låg på 350000 ton. Det är så konstigt för alla källor jag hittat pekar mer mot 0,5 procent (5 promille) och de flesta nämner även avsevärt fler sparade stålbitar än de strax över 1400 jag refererat till hittills..
Här sägs det 0.25-0.5 procent:
Här sägs det 0.25-0.5 procent:
It is estimated that roughly 0.25 percent to 0.5 percent of the 200.000 tons of steel used...https://books.google.se/books?id=fzrj031bJRMC&pg=PA261&lpg=PA261&dq=0.5+pe rcent+of+wtc+salvaged+steel&source=bl&ots=3ect4eV_ 9p&sig=ACfU3U3KVsSQIAhjgkx7mQh-kp2uWaTPuA&hl=sv&sa=X&ved=2ahUKEwjLj9fo5Z7tAhVjmYs KHVXaBd8Q6AEwC3oECBkQAQ#v=onepage&q=0.5%20percent% 20of%20wtc%20salvaged%20steel&f=false
Att det här inte är klart och tydligt redovisat av ansvariga inom NIST är minst sagt anmärkningsvärt givet vad som står på spel. Eller hur?
Citat:
Igen. Huruvida den ytterst lilla mängden sparat stål var "representativ" för, vad? är en helt annan frågeställning och som jag mer än gärna avhandlar längre fram.
TMS (the Minerals, Metals and Materials Society) skriver bara ”mindre än 0,5 procent” - men de är noga med att beskriva vilka procent...
Although many of the individual recovered elements are rather large, the collection represents less than 0.5 % of the more than 200,000 tons of steel used in the buildings. It does include, however, representative samples of all the relevant steels necessary for estimating properties for the impact and collapse models.https://www.tms.org/pubs/journals/JOM/0711/banovic-0711.html
Frågan är fortfarande om mitt påstående om att nästan allt stål förstördes innan en forensisk utredning av kollapserna tillsattes, är "debunkat" längre bak i tråden.
"Debunkat" ≠ slemmig semantik.
Citat:
Mellan 2 till 5 promille av allt stål är fortfarande löjligt lite i relation till den totala mängden i rashögarna. Som sagt, så här långt tyder det på att det istället var ca 2-3 promille (se ovan), men det kvittar.
Lokalblaska från WTC - N.Y / Tribeca skriver ungefär 0,5 procent:
About one-half of one percent of the steel from the World Trade Center was salvaged and stored in Hangar 17 for eventual display at the September 11 Memorial Museum or other 9/11 memorials.http://tribecatrib.com/content/hangar-17-long-time-storehouse-911-artifacts-now-empty
Några ynka tusendelar av allt stål undgick den systematiska förstörelsen av nästan allt stål innan ansvariga mycket motvilligt tillsatte en (politiskt styrd) forensisk utredning (NIST) av hur tre skyskrapor i stål för första gången i världshistorien totalkollapsade och det dessutom i fritt fall/nästan fritt fall på en och samma dag. Nästan 3000 döda i modern tids värsta terrordåd.
Eller får jag inte skriva "nästan" här heller? Har det också "debunkats" i tråden?
Man kan tycka att ansvariga hade varit kanske liiitee nyfikna på hur i hela friden det gick till?
Inte?
Citat:
Här: https://911research.wtc7.net/wtc/groundzero/cleanup.html#ref8
Så vad har du för källa?
Länken till primärkällan Port Authority's hemsida varifrån citatet är hämtat leder idag bara till hemsidan och när jag söker på olika ord så kommer inget upp.
Citatet säger alltså att en femhundradel av allt stål från rashögarna finns i JFK-hangaren. 1/500 = 2 promille.
Citat:
Igen. Frågan är fortfarande inte huruvida mängden ej förstört stål var tillräckligt underlag för "provtagning" (av vad?).
Nej där framgick inte alls någon specifik andel.
Dock är det ju uppenbart för de flesta att 1400 bitar (eller fler), varav åtminstone vissa vägde många ton, utgör ett mer än tillräckligt underlag för provtagning.
Dock är det ju uppenbart för de flesta att 1400 bitar (eller fler), varav åtminstone vissa vägde många ton, utgör ett mer än tillräckligt underlag för provtagning.
Frågan är fortfarande om några promille ej förstört stål = nästan allt stål förstört. Elementär mängdlära och kvot översatt till svensk vardagsprosa.
Fattar du? Inte?
Citat:
Hur vet du att det stålet kom från WTC's rashögar? Och i så fall om stålet i fråga var känt av den tillsatta forensiska utredningen (NIST)?
Och om inte det som sparades av port authority skulle vara nog för dig så finns det mer sparat stål där ute - här är t.ex ett 20-tons minnesmonument som är gjort av material som köpts loss från ett skrotupplag.. dessutom utsatt till försäljning..
https://www.google.se/amp/s/nypost.com/2015/06/14/auction-house-trying-to-make-a-buck-off-911-memorial/amp/
https://www.google.se/amp/s/nypost.com/2015/06/14/auction-house-trying-to-make-a-buck-off-911-memorial/amp/
Håller du med om att en trolig kvot ligger runt 3 promille ej förstört stål?