Så så, du vill väl bo i Sverige och inte i en sjaskig plebejisk stad där alla urin-vånare pratar nån sorts oförståelig grödamål från baggarna?
Lund är generellt helt ok oavsett vilket område du väljer. Eftersom stan är ett enda stort akademikerghetto där alla priserna börjar på två miljoner och uppåt är sannolikheten för att det skall finnas jävliga trappuppgångar mindre. Sedan kan du cykla till jobbet oavsett var du än bor i stan, något som ger dig motion och frisk luft. Alla cyklar i Lund, från frackklädda gubbsällskap till knegaren på Tetra Pak.
LKF är det allmännyttiga bostadsbolaget men då får man ofta vänta ett par månader för att flytta till ett utkantsområde, ibland tar det ännu längre tid eftersom de fräckt nog föreslår att man kan flytta till Dalby istället. Undvik byarna för allt i världen om du inte ställer upp i SM i Banjo
Bra områden om du arbetar på LTH är Norra Fäladen och Östra Torn. Men hela stan funkar ok, det är max en halvmil till allting som längst och det går som sagt var att cykla överallt.