Citat:
Ursprungligen postat av 11204
Vad är "kvalitet" enligt dig då? Inte att saker håller eller att saker är tillverkade enligt specifikationerna tydligen.
Oavsett hur du försöker slingra dig så inse att du har fel i frågan. Bara att gå vidare istället. Du får gärna föredra andra bilar än japanska (det gör jag med) men kom inte och hävda att tyska bilar håller högre kvalitet. Det tas inte på allvar.
Det är vad du tycker. Vi tycker olika helt enkelt, jag tycker japanska bilar efter bara några få år ser rent av sunkiga ut tillskillnad mot sina tyska konkurrenter som håller sig fräscha läääääääääänge.
Sen är det också intressenat att du drar upp bilbesiktningens statstik. Har du hört uttrycket lögn, förbannad lögn och statistik? Statistik kan många gånger vara vilsledande. Bara för att exempelvis ABS givaren är av på en Audi så betyder det inte att en sunkig Micra har bättre kvalité. Statistik är som sagt, vilseledande många gånger, använd huvudet istället!